Opolscy lekarze zapowiedzieli, że w akcie protestu zamkną przychodnie

Lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej dostają co miesiąc 8 zł za każdego zapisanego do nich pacjenta. Dodatkowo - po ostatnim komunikacie związkowcy zapowiedzieli, że będą protestowali.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opolscy lekarze zapowiedzieli, że w akcie protestu zamkną przychodnie

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/NTO

www.rynekzdrowia.pl

23 paź 2014 11:31


8 zł za każdego zapisanego do nich pacjenta, a w przypadku osoby ze stwierdzoną cukrzycą lub chorobą układu krążenia stawka ta była wyższa, wynosiła nie 8, ale 24 zł. Tyle dostają lekarze POZ. Tymczasem resort zdrowia chce od początku 2015 r. znieść wyższe stawki kapitacyjne za leczenie tych chorych.

Czytaj też: 103 tys. zł miesięcznie. Oto najlepiej zarabiający lekarze

Rozmowy między Ministerstwem Zdrowia i Porozumieniem Zielonogórskim na temat sposobu finansowania POZ trwają od kilku miesięcy. Lekarze domagali się podniesienia stawki na jednego pacjenta oraz wyjaśnienia, za co mają zlecać badania w ramach tzw. pakietu onkologicznego. Do porozumienia nie doszło, a ostatni komunikat o cięciach dolał oliwy do ognia.

Zdaniem dr Adama Tomczyka, lekarza rodzinnego z NZOZ "Medica”, szefa Porozumienia Zielonogórskiego na Opolszczyźnie, finansowanie tzw. pakietu onkologicznego ma się odbyć kosztem lekarzy rodzinnych, na co nie zgadza się Porozumienie Zielonogórskie. Dlatego zarekomendowało lekarzom, aby nie podpisywali umów na 2015 rok.

- Jeśli nic się nie zmieni, to od 2 stycznia zamkniemy przychodnie - stwierdza Tomczyk.

Czytaj też: Pielęgniarki żądają podwyżek, więc ujawniono ich zarobki

Jak informuje Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ, żadne ostateczne ustalenia jeszcze nie zapadły a negocjacje między Ministerstwem Zdrowia, Centralą NFZ i Porozumieniem Zielonogórskim cały czas trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.