Odpowiedź Orlenu w sprawie awansów w dyrekcji

Według oficjalnego stanowiska PKN Orlen awanse kierowników obszaru produkcji na stanowiska dyrektorów były potrzebne i zgodne z przepisami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odpowiedź Orlenu w sprawie awansów w dyrekcji

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

26 paź 2015 13:03


Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji odpowiedział związkom zawodowym na zarzuty w sprawie awansów w dyrekcji.

- Obszar produkcji to zarówno odpowiedzialność za kluczowe wskaźniki efektywności i ich poprawę, jak również za zarządzanie pracownikami, ich motywację i budowanie zaangażowania. W tym zakresie oczekiwania w stosunku do kadry menadżerskiej wzrosły, mając na uwadze m.in. wyzwania strategiczne spółki oraz wyniki badania zaangażowania - czytamy w piśmie zaadresowanym do organizacji związkowych

Przedstawiciel zarządu płockiego koncernu podkreślił jednocześnie, że awanse na stanowiska dyrektorów przeprowadzone zostały zgodnie z art. 20 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), czyli poprzez powierzenie dotychczasowym kierownikom obowiązków różniących się od poprzednich wyższym stopniem trudności i złożoności oraz większą odpowiedzialnością.

Krystian Pater nie zgodził się także z opinią związkowców, że skutkiem wdrożenia czterobrygadowej organizacji czasu pracy w Orlenie były wyłącznie zwolnienia dużej grupy pracowników. Według niego tym celem była poprawa efektywności oraz jakości pracy, a także dostosowanie zatrudnienia do zakresu realizowanych zadań w obszarze produkcji.

Dodał, że sam proces był wsparty rekrutacją nowych pracowników oraz awansowaniem ponad 200 osób.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.