NSZZ Solidarność: Głównym źródłem zatrudnienia w Polsce jest przemysł

Fundamentem rozwoju polskiej gospodarki powinien być przemysł - głosi jedna z głównych uchwał przyjętych dziś podczas zjazdu krajowego NSZZ "Solidarność" w Bielsku-Białej. Delegaci uznali, że jego wspieranie jest priorytetem związku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NSZZ Solidarność: Głównym źródłem zatrudnienia w Polsce jest przemysł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 paź 2014 20:37


Związek w uchwale zakreślił sześć obszarów, w których należy wspierać społeczną gospodarkę rynkową opartą na wolności działalności, własności prywatnej, solidarności, dialogu i współpracy.

W uchwale podkreślono, że głównym źródłem zatrudnienia w Polsce jest przemysł, którego silnymi stronami są m.in. kompetentni pracownicy, odpowiednia baza logistyczna i zasoby naturalne. Wskazano, że należy bronić istniejących miejsc pracy i promować polskie zakłady produkcyjne.

Czytaj też: Piotr Duda po raz kolejny szefem „Solidarności”

Zdaniem "Solidarności" głównym wyzwaniem, jakie stoi teraz przed Polską, jest odbudowa przemysłu, a także poprawa jego konkurencyjności dzięki zmniejszeniu obciążeń podatkowych. Związek zaproponował obniżenie kluczowego dla gospodarki kosztu energii poprzez zmniejszenie akcyzy na nią w ciągu trzech lat o 50 proc. Niższa powinna być też podstawowa stawka VAT.

W ciągu pięciu lat - napisano w dokumencie - musi zostać ona zmniejszona do 18 proc., przy jednoczesnym systematycznym obniżaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. W Polsce powinien zostać też wprowadzony podatek obrotowy dla sieci super- i hipermarketów, które unikają płacenia danin w Polsce.

Czytaj też: Szef Solidarności walczy z prezesem. Kto wygra?

Związek zwrócił uwagę w uchwale na potrzebę wspierania innowacyjności gospodarki poprzez zwiększenie nakładów na rozwój nauki. Wskazał też, że w gałęziach przemysłu, które nie mają wpływu na rozwój całego kraju i jego bezpieczeństwo, prywatny właściciel lub akcjonariat to dobre rozwiązanie - jednak w spółkach o znaczeniu strategicznym to państwo powinno decydować o sposobie i kierunku rozwoju.

Związkowcy podkreślili, że ważne jest wsparcie finansowe małych i średnich firm, m.in. poprzez umożliwienie podatnikom przeznaczenia 1 proc. podatku na finansowanie projektów przemysłowych zatwierdzonych przez niezależne komisje. Należy promować firmy, które płacą podatek dochodowy w Polsce. Aby gospodarka się rozwijała, potrzeba też dialogu społecznego - uznali działacze "S".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.