Nowy układ zbiorowy i podwyżki w chorzowskim Alstomie

W spółce Alstom Konstal w Chorzowie podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dwa tygodnie wcześniej zakładowa Solidarność wynegocjowała podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy układ zbiorowy i podwyżki w chorzowskim Alstomie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (rs)

wnp.pl

7 lip 2014 14:10


Jak informuje Karol Pluszczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności, zapisy układu są korzystniejsze od tych, które obowiązywały w poprzedniej wersji dokumentu. W nowym ZUZP zawarte zostały wszystkie porozumienia, które związkowcom udało się podpisać z pracodawcą od 2001 do 2013 roku.

Zdaniem przewodniczącego dużym sukcesem jest stworzenie transparentnego taryfikatora płac oraz uaktualnienie wysokości płacy minimalnej na poziomu 2,8 tys. zł.

- Po przepracowaniu roku każdy pracownik firmy powinien otrzymać wynagrodzenie przynajmniej w tej wysokości - mówi Karol Pluszczyk.

Zmienione zostały zasady przyznawania premii miesięcznej. Zgodnie z nimi jej wysokość nie będzie zależała od wyników kwartalnej oceny pracownika, tak jak do tej pory.

- Wszyscy pracownicy będą otrzymywali premię miesięczną w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego - zaznacza Karol Pluszczyk.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.