Niskie wynagrodzenia i mobbing powodem konfliktu w Teatrze Wielkim

0 0
Niskie wynagrodzenia i mobbing powodem konfliktu w Teatrze Wielkim
fot. sxc.hu

Zbyt niskie wynagradzanie pracowników, mobbing i złe planowanie repertuaru - to główne zarzuty pod adresem dyrektora łódzkiego Teatru Wielkiego, które we wtorek (13 stycznia) reprezentanci związków zawodowych opery przedstawili w sejmiku wojewódzkim.

Na wtorek (13 stycznia) zaplanowano nadzwyczajną sesję sejmiku woj. łódzkiego w sprawie nieprawidłowości, które zdaniem związków zawodowych mają miejsce w łódzkiej operze - Teatrze Wielkim. Obrady nie odbyły się z powodu braku kworum; nieobecni byli radni PO i PSL. Temat opery ma ponownie pojawić się na sesji 27 stycznia.

Ostatecznie obie strony konfliktu przedstawiły swoje argumenty w obecności radnych PIS oraz radnego SLD.

Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych opery sformułowali ok. 40 zarzutów pod adresem dyrektora łódzkiej sceny; zarzucają mu m.in. nieumiejętność współpracy z zespołem, zatrudnianie zbyt wielu artystów z innych teatrów, wynagradzanie nieadekwatne do kwalifikacji i umiejętności, zastępowanie stałych umów o pracę umowami na czas określony.

"Nasza frustracja rośnie w związku z niewłaściwą polityką repertuarową, kontrowersyjnym wykorzystaniem pieniędzy i potencjału artystycznego. Związana jest też z naszymi niskimi wynagrodzeniami i brakiem komunikacji z dyrektorem" - wyjaśniła reprezentująca związkowców Agnieszka Białek.

Według związkowców, przesłuchania dla muzyków i audycje dla artystów baletu kończą się zwalnianiem pracowników.

"Jesteśmy zaniepokojeni znikaniem z repertuaru znanych i lubianych przez widzów spektakli, gramy coraz mniej. Chcemy Teatru Wielkiego na miarę jego nazwy" - podkreśliła Ewa Walkiewicz ze Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych.

Pracownicy zarzucili też dyrekcji "wyrzucanie pieniędzy" na gościnne występy artystów, którzy "niekoniecznie są gwiazdami" i to, że przy obchodach 60-lecia sceny do premiery "Strasznego Dworu" zaproszono aż 13 solistów niezwiązanych z łódzkim teatrem.

"Popieramy, aby przyjeżdżali do nas artyści z największych scen światowych, ale nie jest to możliwe, gdy repertuar jest tworzony +na kolanie+, z miesiąca na miesiąc" - dodała Białek.

Zgromadzeni w sali sejmiku pracownicy podkreślali, że ich pensje zasadnicze wynoszą 2 tys. brutto i na pewno nie można nazwać ich "godnymi zarobkami".

Według dyrektora łódzkiej opery Wojciecha Nowickiego, to właśnie niskie zarobki są głównym motorem działania związkowców. "W pełni zgadzam się z żądaniami i wymaganiami płacowymi załogi, ale możliwości tej instytucji są do nich niewspółmierne" - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Po co zatrudniani są obcy soliści kiedy w teatrze są nasi aktorzy?
  • Brak komunikacji to nie prawda. Jest komunikacja : arogancka czasem wulgarna. Sztuczny uśmiech pokazywany czasem w mediach znika zaraz po zejściu z kadru kamery telewizyjnej lub wzroku osób odwiedzających teatr. Szkoda, że pan Nowicki ma jednak duże zaplecze polityczne i nikt nie może na ta chwile nic zrobić. W repertuarze brakuje operetek baletu. Dziwne ze w czasie kiedy dyrektorem był p Kazimierz Kowalski można było mieć bogaty i różnorodny repertuar i dźwigać teatr po wcześniejszych problemach a obecnie jest to nieopłacalne. Może czas na zmiany?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.