Niemiecki związek zawodowy porozumiał się z pracodawcami

Niemiecki Związek Zawodowy Sektora Usług Verdi porozumiał się we wtorek z pracodawcami w sprawie podwyżek płac dla 2,1 mln pracowników służb publicznych. Najwięcej zyskają osoby z najniższym uposażeniem. Porozumienie zakończyło falę strajków w Niemczech.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemiecki związek zawodowy porozumiał się z pracodawcami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 kwi 2014 8:21


Zgodnie z zawartym porozumieniem 2,1 mln pracowników urzędów centralnych oraz administracji niższych szczebli otrzyma średnio 3-proc. podwyżkę wynagrodzeń, wstecznie od 1 marca. Strony ustaliły, że podwyżka nie może być mniejsza niż 90 euro, co oznacza, że uposażenia pracowników o najniższych zarobkach wzrosną o ponad 7 proc. W marcu 2015 roku ma nastąpić kolejna podwyżka, tym razem o 2,4 proc.

- To dobry i uczciwy kompromis, uwzględniający zarówno interesy podatników, jak i uzasadnione żądania pracowników - powiedział po podpisaniu porozumienia ze związkowcami minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Czytaj też: Kilkadziesiąt rejsów odwołanych z powodu strajku pilotów Lufthansa

Związkowcy domagali się początkowo podwyżki pensji o 3,5 proc. oraz miesięcznego dodatku do pensji w wysokości 100 euro dla wszystkich zatrudnionych.


W zeszłym tygodniu Verdi zorganizował w różnych częściach kraju serię strajków. Pracę porzucili między innymi pracownicy urzędów miejskich, przedszkoli, służb oczyszczania miasta oraz zakładów komunikacji miejskiej.

W ubiegły czwartek strajkowali pracownicy służb publicznych na siedmiu niemieckich lotniskach, w tym w największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem. Linie lotnicze Lufthansa musiały odwołać w tym dniu 600 lotów.

Porozumienie zostało zawarte w Poczdamie podczas trzeciej tury negocjacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.