Niemiecka minimalna płaca w transporcie. Związkowcy są za

0 0
Niemiecka minimalna płaca w transporcie. Związkowcy są za
Polscy i niemieccy związkowcy wyrażają zadowolenie z niemieckiej ustawy ws. płacy minimalnej, która ustala ją na kwotę 8,5 euro. (Fot. Shutterstock)

- Popieramy niemieckie prawo dotyczące płacy minimalnej. Żądamy, aby odnosiło się ono również do polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w sektorze transportu – bez względu na to, czy wykonują operację ponadgraniczną, w tranzycie czy kabotażową – to główne tezy wspólnego listu polskich i niemieckich central związkowych, kierowanych do Violetty Bulc, komisarza europejskiego ds. transportu.

Jak informuje NSZZ "Solidarność", list zostanie podpisany podczas najbliższego (23-24 września) polsko-niemieckiego forum związkowego, które odbędzie się w Gdańsku.

- Od samego początku polskie związki zawodowe wspierały swych niemieckich kolegów w ich walce o płacę minimalną w Niemczech, w celu ochrony przed dumpingiem społecznym – czytamy w projekcie listu. - Można to osiągnąć tylko jeśli te same standardy płacy i zatrudnienia stosują się do wszystkich przedsiębiorstw i pracujących w niemieckim sektorze transportu, niezależnie od tego, czy pochodzą z Polski czy Niemiec.

W dalszej części listu związkowcy wyrażają zadowolenie z niemieckiej ustawy ws. płacy minimalnej, która ustala ją na kwotę 8,5 euro. Zwracają uwagę, że jest ona zgodna z dyrektywą 96/71/EC ws. pracowników delegowanych.

Czytaj też: Francuska płaca minimalna. Od dziś kierowcy zarobią minimum 9,67 euro za godzinę pracy

Polscy i niemieccy związkowcy zwracają też uwagę na istniejącą w branży transportu ponadgranicznego wyniszczającą konkurencję. Warunki pracy wielu polskich, ale też niemieckich zatrudnionych są horrendalne, pracownicy są zmuszani do nocowania w swoich pojazdach tygodniami, zanim mogą wrócić do swoich domów.

Dlatego związkowcy wzywają komisarz Violettę Bulc, aby zezwoliła na konsekwentne stosowanie ustawy o płacy minimalnej w Niemczech, również w sektorze transportu i do pracowników delegowanych w Niemczech.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.