Niemiecka minimalna płaca w transporcie. Związkowcy są za

- Popieramy niemieckie prawo dotyczące płacy minimalnej. Żądamy, aby odnosiło się ono również do polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w sektorze transportu – bez względu na to, czy wykonują operację ponadgraniczną, w tranzycie czy kabotażową – to główne tezy wspólnego listu polskich i niemieckich central związkowych, kierowanych do Violetty Bulc, komisarza europejskiego ds. transportu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemiecka minimalna płaca w transporcie. Związkowcy są za

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 wrz 2016 15:55


Jak informuje NSZZ "Solidarność", list zostanie podpisany podczas najbliższego (23-24 września) polsko-niemieckiego forum związkowego, które odbędzie się w Gdańsku.

- Od samego początku polskie związki zawodowe wspierały swych niemieckich kolegów w ich walce o płacę minimalną w Niemczech, w celu ochrony przed dumpingiem społecznym – czytamy w projekcie listu. - Można to osiągnąć tylko jeśli te same standardy płacy i zatrudnienia stosują się do wszystkich przedsiębiorstw i pracujących w niemieckim sektorze transportu, niezależnie od tego, czy pochodzą z Polski czy Niemiec.

W dalszej części listu związkowcy wyrażają zadowolenie z niemieckiej ustawy ws. płacy minimalnej, która ustala ją na kwotę 8,5 euro. Zwracają uwagę, że jest ona zgodna z dyrektywą 96/71/EC ws. pracowników delegowanych.

Czytaj też: Francuska płaca minimalna. Od dziś kierowcy zarobią minimum 9,67 euro za godzinę pracy

Polscy i niemieccy związkowcy zwracają też uwagę na istniejącą w branży transportu ponadgranicznego wyniszczającą konkurencję. Warunki pracy wielu polskich, ale też niemieckich zatrudnionych są horrendalne, pracownicy są zmuszani do nocowania w swoich pojazdach tygodniami, zanim mogą wrócić do swoich domów.

Dlatego związkowcy wzywają komisarz Violettę Bulc, aby zezwoliła na konsekwentne stosowanie ustawy o płacy minimalnej w Niemczech, również w sektorze transportu i do pracowników delegowanych w Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.