Niemieccy związkowcy strajkują, a polski przewoźnik liczy straty

Prowadzony w ubiegłym tygodniu strajk związku zawodowego maszynistów DB (Deutsche Bahn) Schenker uderzył w Polskę. Niemiecki przewoźnik nie odbierał pociągów PKP Cargo na polsko-niemieckiej granicy. Straty szacuje się na kilka milionów złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemieccy związkowcy strajkują, a polski przewoźnik liczy straty

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

27 paź 2014 17:37


Problem dotyczył głównie pociągów przewożących węgiel i koks do Niemiec. 21 października br. do południa na dwóch kolejowych przejściach granicznych między Polską i Niemcami, w Olszynie i Rzepinie, ustawiła się kolejka 16 pociągów PKP Cargo, a kolejne 6 było w drodze. Razem było to około 600 wagonów, które DB Schenker powinien odebrać od polskiego przewoźnika.

Czytaj też: Strajk w Deutsche Bahn. Niemieccy maszyniści walczą o swoje

Dzień wcześniej w kolejkach oczekujących na przejęcie przez DB Schenker pociągów stało ponad 20 składów. Średnio na dobę przez te przejścia przejeżdża 10-12 takich pociągów. Po przejęciu przez niemieckiego przewoźnika wagony z węglem i koksem jadą m.in. do Berlina, Duisburga, Spreewitz i Angelberga.

Część umów PKP Cargo na przewozy towarów za granicę polega na dostarczeniu składu przez polskiego przewoźnika do granicy państwa, skąd wagony przejmuje inny przewoźnik – następuje przepięcie lokomotywy i zmiana drużyny trakcyjnej.

W przypadku DB Schenker strajk maszynistów spowodował duże utrudnienia, które wpłynęły także na PKP Cargo – ponad 600 unieruchomionych węglarek należy do polskiego przewoźnika.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

Przestoje w odbiorze pociągów wpływają na wydłużenie obrotu wagonów. Dlatego wkrótce może zacząć ich brakować, szczególnie, że w tym momencie trwa szczyt przewozowy, w którym zawsze występuje duży wzrost popytu na usługi kolejowych przewoźników towarowych - informuje PKP Cargo.

PKP Cargo szacuje, że w wyniku strajku załogi niemieckiego przewoźnika poniosło straty w wysokości nawet kilku milionów złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.