Niemieccy pracownicy instytucji publicznych wywalczyli podwyżki

Po serii strajków i trzech turach negocjacji pracownicy instytucji publicznych w niemieckich krajach związkowych zawarli w sobotę 9 marca z pracodawcami porozumienie w sprawie nowego układu zbiorowego; ich uposażenia wzrosną w ciągu dwóch lat o 5,6 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemieccy pracownicy instytucji publicznych wywalczyli podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 mar 2013 11:49


Uposażenia dla 800 tys. zatrudnionych wzrosną od 1 stycznia br. o 2,65 proc., a za rok o kolejne 2,95 proc. Związek zawodowy pracowników służb publicznych Verdi domagał się wzrostu wynagrodzeń o 6,5 proc. Pracownicy instytucji publicznych we wszystkich 16 landach będą też mieli w przyszłości prawo do 30 dni urlopu.

"To dobry kompromis" - powiedział minister finansów Saksonii-Anhalt Jens Bullerjahn po zakończeniu rozmów w Poczdamie. Szef Verdi Frank Bsirske zauważył, że osiągnięte porozumienie zwiększy atrakcyjność służby publicznej.

Po fiasku poprzedniej tury negocjacji związkowcy w połowie lutego przeprowadzili serię strajków, w których uczestniczyło łącznie ponad 150 tys. osób.

Związkowcy i przedstawiciele landów nie osiągnęli natomiast porozumienia w sprawie ujednolicenia wynagrodzeń nauczycieli w całym kraju. Obecnie zarobki pedagogów w większości krajów związkowych na wschodzie Niemiec znacznie różnią się od pensji ich kolegów na zachodzie kraju. Związek zawodowy pracowników oświaty GEW nie wyklucza podjęcia po Wielkanocy kolejnej akcji strajkowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.