Niemieccy maszyniści nie odpuszczają. Od jutra znów będą strajkować

Kolejny ogólnokrajowy strajk maszynistów niemieckich kolei Deutsche Bahn (DB) rozpocznie się w środę (5 listopada) i zakończy w poniedziałek (10 listopada).

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemieccy maszyniści nie odpuszczają. Od jutra znów będą strajkować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 lis 2014 16:28


To już szósty protest w obecnym sporze płacowym i najdłuższy od założenia DB w 1994 r. O godz. 15 w środę strajk obejmie ruch towarowy, a od godz. 2 w nocy ze środy na czwartek - ruch pasażerski. Zgodnie z planem akcja ma się zakończyć o godz. 4 nad ranem w poniedziałek 10 listopada.

Związkowcy twierdzą, że zarząd kolei odmówił negocjacji w sprawie umowy zbiorowej, która obejmowałaby także inne poza maszynistami grupy zawodowe na kolei.

Czytaj też: Strajkowali w ubiegłym tygodniu, strajkują też dziś. Niemieccy maszyniści walczą o swoje

Ostatnia runda rozmów między DB a GDL odbyła się w niedzielę i zakończyła bez porozumienia. Związek zapowiedział kolejne akcje protestacyjne, ale na razie nie podawał ich terminów.

Związkowcy domagają się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. GDL chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami.

Czytaj też: Związkowcy PKP Cargo chcą premii z okazji święta kolejarza. Ale nie tylko

DB przekazała, że w niedzielę obie strony były blisko podpisania porozumienia, które przewidywało zbiorowy układ pracy dla konduktorów. GDL odmówiło jednak złożenia podpisu, argumentując, że uprawnienia negocjacyjne w imieniu konduktorów wciąż ma konkurencyjny związek zawodowy EVG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.