Niemieccy maszyniści chcą zakończyć strajk wcześniej. Odpowiedzieli na apel

Niemiecki związek zawodowy maszynistów kolejowych GDL poinformował, że skróci trwający strajk. Szef związku, Claus Weselsky powiedział, że pociągi ruszą już w sobotę (8 listopada) wieczorem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemieccy maszyniści chcą zakończyć strajk wcześniej. Odpowiedzieli na apel

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2014 17:53


- Maszyniści powrócą do pracy o godz. 18 w sobotę - powiedział Weselsky, określając decyzję o wcześniejszym zakończeniu protestu mianem "gestu pojednania".

Jak zaznaczył, związkowcy byliby w stanie kontynuować strajk aż do godz. 4 rano w poniedziałek (10 listopada).

Czytaj też: Niemiecki sąd pracy: Strajk kolejarzy może być kontynuowany

Z wnioskiem o przerwanie strajku wystąpiła dyrekcja niemieckich kolei Deutsche Bahn (DB).

Trwający od 5 listopada strajk spowodował poważne zakłócenia w ruchu pasażerskim i towarowym. Kursuje zaledwie jedna trzecia zaplanowanych pociągów dalekobieżnych i jedna piąta pociągów podmiejskich. Koleją każdego dnia podróżuje ok. 5,5 mln Niemców.

Sytuację pogarsza to, że w ten weekend Niemcy obchodzą 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Władze Berlina spodziewają się dwóch milionów turystów. DB szacuje straty spowodowane przez strajk na 100 mln euro.

To już szósty protest w obecnym sporze płacowym i najdłuższy od założenia państwowego przedsiębiorstwa Deutsche Bahn w 1994 roku. 

Czytaj też: Strajk w Przewozach Regionalnych coraz bardziej realny

Reprezentująca dotąd jedynie maszynistów GDL chce reprezentować w negocjacjach z Deutsche Bahn interesy także innych grup pracowniczych zatrudnionych na kolei - w tym konduktorów i obsługi wagonów restauracyjnych oraz dyspozytorów ruchu, reprezentowanych obecnie przez inny związek zawodowy. Kierownictwo DB nie zgadza się na to, stojąc na stanowisku, że każdą grupę zawodową powinien reprezentować jeden związek.

Związek zawodowy maszynistów domaga się ponadto podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny (z 39 do 37). GDL reprezentuje około 20 tys. zatrudnionych w przedsiębiorstwie liczącym łącznie niemal 200 tys. pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.