Niemcy, Lufthansa: Strajk zakończony. Kolejne rozmowy 28 kwietnia

0 0
Niemcy, Lufthansa: Strajk zakończony. Kolejne rozmowy 28 kwietnia
Strajk związkowców najbardziej dotknął największego niemieckiego przewoźnika Lufthansę, która zmuszona była odwołać 900 lotów (fot. wikimedia, Lasse Fuss, CC)

• Związek zawodowy sektora usług Verdi przeprowadził strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach w Niemczech.
• Akcja protestacyjna pracowników służb naziemnych spowodowała konieczność odwołania ponad 1400 lotów.
• Związkowcy domagają się podwyżki płac o 6 proc.

Środowy (27 kwietnia) strajk odbił się najbardziej na pracy dwóch największych niemieckich lotnisk w Monachium i Frankfurcie nad Menem. W Monachium odwołano 740 lotów, we Frankfurcie zostały anulowane 392 połączenia.

Do strajku przystąpili pracownicy lotniskowej straży pożarnej, służb odpowiedzialnych za odprawę pasażerów i bagaży, a także kierowcy busów dowożących pasażerów do samolotów. Pierwotnie strajk miał objąć tylko sześć portów lotniczych.

Strajk w Monachium, który miał trwać do północy, skończył się już o godz. 13. We Frankfurcie akcja protestacyjna zakończyła się o godz. 15.

Strajk związkowców najbardziej dotknął największego niemieckiego przewoźnika Lufthansę, która zmuszona była odwołać 900 lotów. We Frankfurcie 33 tys. pasażerów musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Większość z nich decydowała się na podróż pociągiem.

Verdi wezwał do strajku w związku ze sporem o umowy zbiorowe dla pracowników sektora publicznego. Na czwartek (28 kwietnia) zapowiedziano kolejną turę rozmów.

Szef związku Verdi Frank Bsirske powiedział, że celem strajku jest wywarcie presji na pracodawców i przyspieszenie rozmów. "Mam nadzieję, że sygnał zostanie prawidłowo zrozumiany i że w czwartek i piątek się dogadamy" - powiedział związkowiec w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

Pracodawcy przedstawili związkowi ofertę podwyżki płac o 3 proc. rozłożonej na dwa lata. Zdaniem związkowców propozycja oznacza w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń tylko o 1,8 proc., co jest faktycznie spadkiem płac realnych. Verdi domaga się 6-procentowej podwyżki płac.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere skrytykował strajk. Jego zdaniem unieruchomienie kluczowych lotnisk było ze strony związku działaniem "niewspółmiernym" i "nieuzasadnionym".

Oprócz personelu lotnisk w środę strajkowali też pracownicy służb oczyszczania miasta, przedszkoli, basenów i innych placówek publicznych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • LUFTHANSA DAWAJ MOJE STO MILIONÓW! Pewnie ktoś by zaśpiewał...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.