Niemcy: Ledwo skończył się strajk maszynistów, a już rozpoczyna się kolejny - pilotów Lufthansy

Związek zawodowy reprezentujący pilotów niemieckich linii Lufthansa ogłosił wczoraj, że dziś i jutro zorganizowany będzie strajk, który obejmie loty na krótkich i średnich dystansach. To kolejna akcja pilotów w obronie przywilejów emerytalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy: Ledwo skończył się strajk maszynistów, a już rozpoczyna się kolejny - pilotów Lufthansy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 paź 2014 10:03


Strajk rozpocznie się o godz. 13 w poniedziałek i potrwa do północy we wtorek - sprecyzował związek Cockpit w komunikacie. Od końca sierpnia w Lufthansie zorganizowano już sześć podobnych akcji protestu przeciwko planom zmiany warunków wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Strajk ma zakłócić loty realizowane przez samoloty Airbus A320, Boeing 737 i Embraer. 35-godzinny strajk obejmie połączenia na krótkim i średnim dystansie z niemieckich lotnisk. Akcja nie obejmie lotów realizowanych przez tanie linie należące do Lufthansy, Germanwings.

Czytaj też: Związkowcy walczą o wcześniejsze emerytury. Lufthansa uważa, że chcą tylko zaszkodzić

Podłożem trwającego od kwietnia konfliktu jest spór o wcześniejsze emerytury. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat.

Czytaj też: 40 tys. miesięcznie. Nawet tyle zarabiają piloci. Zawód z przyszłością?

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają pilotom największego niemieckiego przewoźnika na odejście z zawodu już w wieku 55 lat. Lufthansa wdraża program restrukturyzacji koncernu przewidujący między innymi drastyczne obniżenie kosztów. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.

Czytaj też: Zakończył się strajk maszynistów kolejowych Deutsche Bahn

Strajk pilotów Lufthansy rozpocznie się kilka godzin po zakończeniu strajku niemieckich kolejarzy na tle sporu płacowego, który trwał do dziś, do 4 rano. "Pociągi znowu jeżdżą" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka niemieckich kolei (Deutsche Bahn - DB).

Protest rozpoczęli w piątek o godz. 15 maszyniści pociągów towarowych, a w sobotę o godz. 2 do strajku dołączyli maszyniści składów pasażerskich - miejskich, regionalnych i dalekobieżnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.