Nauczyciele walczą o pracę. ZNP ogłasza koalicję na rzecz gimnazjów

0 0
Nauczyciele walczą o pracę. ZNP ogłasza koalicję na rzecz gimnazjów
- Nauczycieli nie uspokajają zapewnienia minister edukacji, ponieważ o pracy w konkretnej szkole decyduje organ prowadzący z dyrektorem placówki, a nie resort edukacji - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Fot. znp.edu.pl

Z badań sondażowych przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w małych i dużych miejscowościach wynika, że pracę może stracić 30-60 proc. nauczycieli gimnazjów.

W expose premier Beata Szydło zapowiedziała m.in. stopniowy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letnich liceów. Zapewniła, że jej rząd nie zamierza przeprowadzać rewolucji w oświacie, a wygaszanie gimnazjów będzie się odbywać "stopniowo, ewolucyjnie i z pełnym poszanowaniem doświadczeń środowiska szkolnego".

Jak mówiła, "powszechnie krytykowane szkoły gimnazjalne" nie zostaną zlikwidowane w przyszłym roku, zmiany będą ewolucyjne, a już od stycznia 2016 r. MEN ma przedstawić szczegółowy program konsultacji społecznych.

- Wciąż nie poznaliśmy merytorycznych argumentów przemawiających za likwidacją gimnazjów. Za takie nie uznajemy argumentów sentymentalnych: "trzeba wrócić do starego systemu" i emocjonalnych: "bo w gimnazjach są problemy wychowawcze" - powiedział na wtorkowej (24 listopada) konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak mówił, dostępne badania, raporty i analizy pokazują, że choć gimnazja nie są wolne od mankamentów, to dobrze spełniają swoją rolę: wyrównują szanse edukacyjne, gimnazjaliści osiągają dobre wyniki, co pokazuje międzynarodowe badanie PISA.

Ucierpią nie tylko uczniowie

Według Broniarza pomysł likwidacji gimnazjów niesie wiele zagrożeń, dotyczyć one będą uczniów, nauczycieli i samorządowców. - Obowiązek szkolny skraca się o rok z dziewięciu do ośmiu lat, musi zostać napisana nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, której nie można napisać na kolanie, likwidacji ulega egzamin gimnazjalny, a cały system oceniania i klasyfikowania, promowanie bierze w łeb - wymieniał Broniarz.

Pytany przez dziennikarzy jak licznej grupy nauczycieli mogą dotyczyć zwolnienia w wyniku zmiany struktury szkół przypomniał, że obecnie funkcjonuje 7,6 tys. gimnazjów, w których pracuje ponad 100 tys. nauczycieli. Poinformował, że z badań sondażowych przeprowadzonych przez związek w małych i dużych miejscowościach wynika, że pracę może stracić 30-60 proc. nauczycieli gimnazjów. Szczególnie mocno dotknie to nauczycieli w małych miejscowościach, gdzie jest mało szkół.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Uczę w gimnazjum... Nie boję się o pracę, bo będę ją miała. Ale jak pomyślę, że wszystko to, co budowaliśmy przez 16 lat wspólnie z kadrą zostanie zaprzepaszczone, to bardzo nad tym ubolewam. Mamy świetne dzieciaki, dużo sukcesów, dobre wyniki. Zdarza się często, że przychodzą do nas bardzo trudni uczniowie, z najróżniejszymi problemami (zza ściany, bo podstawówka mieści się w tym samym budynku), a potem okazuje się, że u nas żadnych problemów z nimi nie ma... To cieszy i daje siłę, by z nimi jeszcze lepiej pracować. Potrafimy to, bo kilkanaście lat - to duże doświadczenie. A teraz co? Nasz dorobek dla nikogo nic nie jest wart?
  Tli się we mnie jeszcze nadzieja, że społeczeństwo, rząd w porę się ockną i zobaczą w lepszym świetle te nasze gimnazja i te wspaniałe, dla mnie bez wątpienia, dzieciaki... A że programy nie takie... że testy - to nie wina struktury przecież czy nauczycieli... Nie myśmy te testy wprowadzali, nie my układaliśmy podstawę programową...
 • Pogłębiona wiedza ogólna? Prosta sprawa - skrócić gimnazjum do 2 lat, a liceum wydłużyć do czterech. Wszystkie postulaty OBU STRON zostaną pozytywnie załatwione.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.