Nauczyciele idą na wojnę z rządem. Będą protesty

0 0
Nauczyciele idą na wojnę z rządem. Będą protesty
Do 21 września ZNP będzie prowadził akcję informacyjną skierowaną do samorządowców i dyrektorów szkół dotyczącą wznawianego protestu/ fot. znp.edu.pl

Nauczyciele podjęli decyzję o wznowieniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w szkołach. To konsekwencja niespełnienia do 24 sierpnia przez minister edukcji, Joannę Kluzik-Rostkowską postulatów związkowców przedstawionych w kwietniu podczas ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie i powtórzonych w czerwcu.

- Prezydium ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego obradujące w Warszawie podjęło decyzje o wejściu w spór z rządem RP (od 1 września). Wydaje nam się bowiem, że sprawy dotyczące finansowania oświaty, sprawy wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, dotyczące jakości i kierunków polityki edukacyjnej państwa, także bezpieczeństwa socjalnego nauczycieli i pracowników oświaty zdecydowanie wykraczają poza to, co mieści się w kompetencjach pracodawcy, którym dla nauczyciela jest dyrektor szkoły. Żądania i postulaty ZNP nie mieszczą się w uprawnieniach dyrektora szkoły - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Poinformował, że w podjętej uchwale ZNP wzywa rząd do podjęcia merytorycznych rozmów w sprawach istotnych dla środowiska oświaty. Podkreślił, że ich brak upoważni prezydium do uruchomienia - po 21 września - procedur określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Prawdopodobnie zostanie wówczas podjęta decyzja o przeprowadzeniu referendum strajkowego.

Był list do premier

Broniarz podał także, że informacje o decyzji prezydium związku wraz z postulatami zostały zawarte w liście, który ZNP wystosowało do premier Ewy Kopacz.

- Oczekujemy od strony rządowej rozmów, oczekujemy negocjacji, zgodnie z deklaracjami pani premier, która mówi, że jest otwarta na rozmowy, otwarta na dialog, chce rozmawiać - tak przynajmniej wynika z jej bilbordów i spotów. Na rozmowy z panią premier czeka ponad 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty - zaznaczył prezes ZNP.

Do 21 września ZNP będzie prowadził akcję informacyjną skierowaną do samorządowców i dyrektorów szkół dotyczącą wznawianego protestu.

Czego domagają się nauczyciele?

Postulaty związku to m.in. zwiększenie udziału budżetowych nakładów na oświatę, podwyższenie o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz zmiany w systemie wynagradzania pracowników samorządowych.

Według ZNP nakłady na oświatę nie odzwierciedlają rzeczywistych, niezbędnych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania. Związkowcy zwracają uwagę na to, że od wielu lat wydatki na oświatę spadają w relacji do PKB. W tym roku udział ten wynosi 2,52 proc. Ich zdaniem ma to wpływ m.in. na wysokość wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty oraz na podejmowanie przez samorządy decyzji o zamykaniu szkół lub przekazywaniu ich prowadzenia innym podmiotom.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Jeszcze im mało tym nauczycielom jest?,tyle wolnego-ferie,wakacje,przerwy świątecznie,nie narzekajcie tylko głowa do góry i pracujcie jak bóg wam przykazał bo pieniądze macie nie małe(dla córki wystarczy na utrzymanie jej z twojej wypłaty Gośka).Nie narzekaj,nie narzekaj ty nieuczciwa nauczycielko.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.