Nauczyciele bez podwyżek? Związkowcy proponują wzrost o 10 proc.

0 0
Nauczyciele bez podwyżek? Związkowcy proponują wzrost o 10 proc.
NP chce także zwiększenia udziału wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli, wynikającym z ustawy Karta Nauczyciela/Fot. Shutterstock

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska po spotkaniu z przedstawicielami ZNP powiedziała, że oczekuje od związkowców pokazania mechanizmu, który umożliwi podwyżkę dla nauczycieli w 2016 r. w ramach obecnie istniejących środków.

W jej ocenie rozmowa o podwyżce oznacza rozmowę o nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.

Podczas poniedziałkowego (2.03) spotkania członkowie prezydium zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego wysunęli postulat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku o 10 proc.

"Powiedziałam związkowcom tak: w roku 2004 subwencja oświatowa wynosiła 25 mld zł, w roku 2014 wynosiła 40 mld zł, czyli dosypaliśmy do systemu 15 mld zł, w tym samym czasie liczba uczniów zmalała o 23 proc., a liczba nauczycieli zmalała o 11 proc. Nie ma więc mowy o dosypywaniu do systemu kolejnych pieniędzy, bo po prostu ich nie ma" - powiedziała minister edukacji dziennikarzom po tym spotkaniu.

"Jeżeli ZNP uważa, że nauczyciele powinni być inaczej wynagradzani niż są dzisiaj to oczekuję propozycji w ramach tych 40 mld zł, które mamy do dyspozycji. Przy okazji powiedziałam im, że rozmowa o innym zagospodarowaniu tych 40 mld zł wymaga pewnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. W związku z tym, jeśli będą mieli konkretne propozycje to muszą się liczyć z tym, że wymaga to również debaty na temat Karty. Powtórzyłam, to, co mówię od dawna, że czas przedwyborczy to najgorszy moment, by rozmawiać o zmianach w Karcie Nauczyciela, ale jeżeli ZNP będzie chciało rozmawiać na temat zmian płac nauczycieli, to de facto bierze na siebie odpowiedzialność za debatę na temat zmian w Karcie.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że zdaniem związku nie ma bezpośredniego związku między wynagrodzeniem nauczycieli, a zapisami w Karcie Nauczyciela. "Pani minister bardziej działa jak polityk (), my zaś jesteśmy zainteresowani przede wszystkim tym, co dotyczy naszego warsztatu zawodowego i wysokością naszego wynagrodzenia, a nie dyskusją o polityce" - powiedział dziennikarzom.

"Rodzi się przy tym pytanie, co z tymi ustaleniami dotyczącymi obszarów ewentualnych zmian, które zostały ustalone jeszcze z panią minister Katarzyną Hall i panią minister Krystyną Szumilas. Przecież określenie tych obszarów było rodzajem konsensusu między związkami zawodowymi, samorządem i ministerstwem edukacji" - dodał.

Następne spotkanie minister edukacji z przedstawicielami ZNP ma odbyć się 9 marca. "Umówiliśmy się wstępnie na przyszły tydzień, bo ZNP poprosiło o kilka szczegółowych danych" - wyjaśniła dziennikarzom.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.