Nauczyciele bez podwyżek? Związkowcy proponują wzrost o 10 proc.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska po spotkaniu z przedstawicielami ZNP powiedziała, że oczekuje od związkowców pokazania mechanizmu, który umożliwi podwyżkę dla nauczycieli w 2016 r. w ramach obecnie istniejących środków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele bez podwyżek? Związkowcy proponują wzrost o 10 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 mar 2015 18:03


W jej ocenie rozmowa o podwyżce oznacza rozmowę o nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.

Podczas poniedziałkowego (2.03) spotkania członkowie prezydium zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego wysunęli postulat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku o 10 proc.

"Powiedziałam związkowcom tak: w roku 2004 subwencja oświatowa wynosiła 25 mld zł, w roku 2014 wynosiła 40 mld zł, czyli dosypaliśmy do systemu 15 mld zł, w tym samym czasie liczba uczniów zmalała o 23 proc., a liczba nauczycieli zmalała o 11 proc. Nie ma więc mowy o dosypywaniu do systemu kolejnych pieniędzy, bo po prostu ich nie ma" - powiedziała minister edukacji dziennikarzom po tym spotkaniu.

"Jeżeli ZNP uważa, że nauczyciele powinni być inaczej wynagradzani niż są dzisiaj to oczekuję propozycji w ramach tych 40 mld zł, które mamy do dyspozycji. Przy okazji powiedziałam im, że rozmowa o innym zagospodarowaniu tych 40 mld zł wymaga pewnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. W związku z tym, jeśli będą mieli konkretne propozycje to muszą się liczyć z tym, że wymaga to również debaty na temat Karty. Powtórzyłam, to, co mówię od dawna, że czas przedwyborczy to najgorszy moment, by rozmawiać o zmianach w Karcie Nauczyciela, ale jeżeli ZNP będzie chciało rozmawiać na temat zmian płac nauczycieli, to de facto bierze na siebie odpowiedzialność za debatę na temat zmian w Karcie.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że zdaniem związku nie ma bezpośredniego związku między wynagrodzeniem nauczycieli, a zapisami w Karcie Nauczyciela. "Pani minister bardziej działa jak polityk (), my zaś jesteśmy zainteresowani przede wszystkim tym, co dotyczy naszego warsztatu zawodowego i wysokością naszego wynagrodzenia, a nie dyskusją o polityce" - powiedział dziennikarzom.

"Rodzi się przy tym pytanie, co z tymi ustaleniami dotyczącymi obszarów ewentualnych zmian, które zostały ustalone jeszcze z panią minister Katarzyną Hall i panią minister Krystyną Szumilas. Przecież określenie tych obszarów było rodzajem konsensusu między związkami zawodowymi, samorządem i ministerstwem edukacji" - dodał.

Następne spotkanie minister edukacji z przedstawicielami ZNP ma odbyć się 9 marca. "Umówiliśmy się wstępnie na przyszły tydzień, bo ZNP poprosiło o kilka szczegółowych danych" - wyjaśniła dziennikarzom.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.