Napięcie w PKP Cargo rośnie. Dojdzie do strajku generalnego?

- Jeżeli strajk generalny 9 listopada dojdzie do skutku, to odbędzie się po to, by 200 osób z administracji zakładu w Tarnowskich Górach nie dojeżdżało codziennie do pracy 28 km do Katowic, choć zapewnimy im darmowy transport - mówi Łukasz Hadyś, członek zarządu PKP Cargo ds. finansowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Napięcie w PKP Cargo rośnie. Dojdzie do strajku generalnego?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 lis 2015 15:31


Niepokój pracowników budzi komasacja trzech ośrodków śląskich w Katowicach: centrali w Katowicach, centrali Zakładu Południowego w Katowicach oraz centrali Zakładu Śląskiego w Tarnowskich Górach. Z tego powodu z ostatniego zakładu przeniesionych będzie 200 osób, ale tylko pracowników administracyjnych (w całym zakładzie pracuje 3 tys. osób).

Ponadto, jak mówi Henryk Grymer, szef sekcji Kolejowej Solidarności, postulatem strajkujących mają być zmiany w modelu zarządzania spółką.

Czytaj też: PKP Cargo podważa legalność zapowiedzianego strajku

- PKP Cargo traci klientów, mniej przewozi i mniej zarabia - mówił nam szef sekcji Kolejowej "S". - Spółka przynosi straty, które są fikcyjnie i na papierze przedstawiane jako zyski.

Tymczasem według obliczeń zarządu PKP Cargo, przeniesienie pracowników do biurowca w Katowicach w ciągu 5 lat przyniesie oszczędności ok. 12 mln zł. Z drugiej strony - zdaniem zarządu - trwająca od końca lipca "zawierucha strajkowa", przynosi konkretne straty. Kurs akcji spółki na GPW spadł o ponad 20 proc., czyli pakiet akcji w posiadaniu pracowników (mają oni średnio po 50 akcji przyznanych podczas IPO) stracił na wartości 800 zł.

Chodzi też o płace

Według związkowców, zarząd nie dopełnił ustaleń z negocjacji w sprawie podwyżki płac i jednostronnie podniósł je w lipcu o 110 zł, a nie o 250 zł, jak domagała się strona społeczna. - Jest na to protokół rozbieżności, który podpisał także zarząd - mówi Grymer.

Zarząd podkreśla natomiast, że dziś średnia płaca w spółce jest o 457 zł wyższa niż średnie wynagrodzenie w Polsce (3854,88 zł według danych GUS).

Więcej czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.