Na pocieszenie bon o wartości 2 tys. zł - jest porozumienie ws. zwolnień w Sharpie

0 0
Na pocieszenie bon o wartości 2 tys. zł - jest porozumienie ws. zwolnień w Sharpie

Obecnie w fabryce Sharp w Ostaszewie koło Torunia pracuje 1070 osób, jednak jeszcze w tym roku zarząd przeprowadzi redukcję 211 stanowisk pracy.

- Po długich rozmowach i negocjacjach z przedstawicielami pracodawcy, komisja zakładowa NSZZ +S+ w zakładach Sharp podpisała porozumienie dotyczące warunków na jakich ma odbyć się zwolnienie grupowe pracowników. W zasadzie wszystko oprze się o standardy wyznaczone przez kodeks pracy - poinformował w czwartek zarząd toruńskiej "S", który wspierał związkowców z zakładu w Ostaszewie.

Jedynym dodatkowym bonusem dla każdego odchodzącego z pracy będzie bon wartości 2 tys. zł (netto) na zakup sprzętu produkcji Sharp. Każdy posiadacz talonu będzie mógł wybrać sobie z katalogu produkty Sharpa, a firma dostarczy je do Ostaszewa na swój koszt.

Władze regionalne NSZZ "S" zapowiadają, że będą jeszcze zabiegać o wsparcie dla zwalnianych, ale na razie nie chcą ujawnić swych planów w tej sprawie. Zaznaczyły jednak, że osiągnięcie porozumienia oznacza rezygnację z zapowiadanej akcji protestacyjnej przeciwko zwolnieniom.

Zwolnienie aż 211 pracowników firma tłumaczy trudną sytuacją ekonomiczną związaną z dużym spadkiem zamówień na wyroby zakładu. Jednocześnie zarząd zadeklarował, że w 2013 roku więcej zwolnień nie przewiduje.

Od stycznia podtoruńska fabryka na własną prośbę przestała korzystać z przywilejów, jakie dawała jej lokalizacja na terenie podstrefy Pomorskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej. Jednocześnie zarząd firmy zapewnia, że Sharp nie zamierza likwidować zakładu w Ostaszewie.

Kłopoty Sharpa dotyczą także innych firm branży elektroniki użytkowej, które ulokowały zakłady w Ostaszewie i opierały swą działalność w znacznej części na kooperacji z Sharpem. Pod koniec ubiegłego roku o zwolnieniu większości załogi - 156 ze 185 osób - poinformowały zakłady Sumika.

Pozostały tylko osoby niezbędne do utrzymania nieczynnego zakładu. Krótko przed końcem 2012 roku decyzję o grupowych zwolnieniach podjęto także w zakładach Orion Electric Poland: produkcję zatrzymano, a ze 177-osobowej załogi pozostało także tylko kilkanaście osób doglądających nieczynnej fabryki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.