Możliwy strajk w PKP Cargo. Nie ma porozumienia ws. płac

21 sierpnia odbędzie się referendum strajkowe w PKP Cargo. Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wysokości podwyżek dla pracowników spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Możliwy strajk w PKP Cargo. Nie ma porozumienia ws. płac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

30 lip 2015 14:31


Nie doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy władzami PKP Cargo a przedstawicielami związków zawodowych. - W czwartek (30 lipca), strony podpisały protokół rozbieżności - poinformował Henryk Grymel z kolejarskiej "Solidarności".

Taki protokół otwiera drogę do ewentualnego strajku załogi. - Teraz rozpiszemy referendum strajkowe. Odbędzie się ono do 21 sierpnia. Jeśli pracownicy zdecydują sie na strajk, to będzie można go legalnie zorganizować - wytłumaczył Grymel.

Związkowcy domagali się 250 zł podwyżki na pracownika. Jak wyjaśnił związkowiec, ostatnia propozycja zarządu to 110 zł podwyżki, natomiast związkowcy obniżyli żądania do 150 zł. - Zarząd nie chciał ustąpić o krok, więc zakończyliśmy rozmowy - wskazał Grymel.

Mniej pracowników, więcej obowiązków

Przypomniał, że w ostatnim półroczu zatrudnienie w spółce zmniejszyło się o 4,5 tys. pracowników. - To prawie 20 proc. załogi. Tymczasem wykonywana praca się nie zmniejszyła. Skoro więc trzy czwarte załogi wykonuje tę samą pracę, którą wcześniej wykonywało 4,5 tys. pracowników więcej, to wzrosła wydajność i należą się podwyżki - wyjaśnił.

Zarząd PKP Cargo tłumaczył wcześniej, że żądania strony społecznej są nie do zakceptowania w świetle sytuacji finansowej spółki.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. W pierwszym kwartale tego roku spółka zanotowała 17,6 mln zł zysku netto wobec 57,5 mln zł w pierwszym kwartale 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zuza 2015-07-31 07:59:06

Dlaczego nie mówi się o podwyżkach zarządu spółki jakie sobie przyznał ?