Minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami

0 0
Minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami
Minister dotrzymał tego słowa, za co dziękuję - mówiła Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP. /Fot. PTWP

Pensja pielęgniarek ma wzrastać przez 4 lata po 400 zł - taki jest wynik porozumienia związków zawodowych pielęgniarek z Ministerstwem Zdrowia.

Rozmowy pielęgniarek z resortem zdrowia trwały 11 godzin. Po ich zakończeniu w nocy z wtorku na środę (22 na 23 września) Dargiewicz poinformowała, że zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia.

Podczas manifestacji pielęgniarek, która odbyła się 10 września, minister zdrowia Marian Zembala zaproponował podwyżkę po 400 zł przez cztery lata. Informował wówczas, że propozycja podwyżki została przedstawiona w porozumieniu z prezesem NFZ i przewiduje zwiększenie środków dla pielęgniarek i położnych, które realizują świadczenia z Funduszu.

- Podwyżki będą przekazane w formie rozporządzenie ministra zdrowia jako dodatkowe środki finansowe do umów z NFZ - wyjaśniał.

Słowa stały się faktem

- Słowa, które padły 10 września z ust ministra zdrowia do protestujących pielęgniarek i położnych stały się faktem. Minister dotrzymał tego słowa, za co dziękuję - mówiła Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP po zakończonych negocjacjach.

- Cztery razy 400 zł umocowane na trwałe w poborach pielęgniarskich stały się faktem - dodała.

Pielęgniarki domagały się podwyżki do podstawy wynagrodzenia.

- Mówiąc o podstawie wynagrodzenia, mieliśmy na uwadze taki fakt, żeby te podwyżki były na stałe wpisane w pobory pielęgniarskie, żeby ich nie można było zmienić po roku czy po kilku miesiącach - wyjaśniała Dargiewicz i zapewniła, że w obecnym porozumieniu znalazły się takie trwałe zapisy.

Szczegóły w poniedziałek

Zembala dodał, że szczegóły podpisanego porozumienia zostaną ujawnione w poniedziałek 28 września.

- Każda ze stron chciała znaleźć porozumienie i w związku z tym kompromis jest wypracowany ustępstwami z obu stron, ale jednocześnie z wyraźnym rozwiązaniem problemu, który od ponad ośmiu lat nie był w kraju rozwiązany - mówił minister.

- To porozumienie jest najbezpieczniejsze dla chorych, bo poprawia jakość leczenia, jest bezpieczne dla leczonych, bo wzmacnia, czyni stabilnym zawodową pozycję pielęgniarki i położnej, ale także jest ważne dla pracodawców - powiedział Zembala i podkreślił, że porozumienie nie zaburza efektywności medyczno-ekonomicznej pracodawców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • PODWYŻKA
  1,32 na godzinę i z czego mamy być zadowolone.
 • Jak zwykle dały się nabić w butelkę. 400 zł. ale brutto- ta co zdrowie zjada na nocach haruje 30 lat dostanie najmniej.Jak pięknie brzmi 400!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.