Minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami

Pensja pielęgniarek ma wzrastać przez 4 lata po 400 zł - taki jest wynik porozumienia związków zawodowych pielęgniarek z Ministerstwem Zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

23 wrz 2015 7:39


Rozmowy pielęgniarek z resortem zdrowia trwały 11 godzin. Po ich zakończeniu w nocy z wtorku na środę (22 na 23 września) Dargiewicz poinformowała, że zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia.

Podczas manifestacji pielęgniarek, która odbyła się 10 września, minister zdrowia Marian Zembala zaproponował podwyżkę po 400 zł przez cztery lata. Informował wówczas, że propozycja podwyżki została przedstawiona w porozumieniu z prezesem NFZ i przewiduje zwiększenie środków dla pielęgniarek i położnych, które realizują świadczenia z Funduszu.

- Podwyżki będą przekazane w formie rozporządzenie ministra zdrowia jako dodatkowe środki finansowe do umów z NFZ - wyjaśniał.

Słowa stały się faktem

- Słowa, które padły 10 września z ust ministra zdrowia do protestujących pielęgniarek i położnych stały się faktem. Minister dotrzymał tego słowa, za co dziękuję - mówiła Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP po zakończonych negocjacjach.

- Cztery razy 400 zł umocowane na trwałe w poborach pielęgniarskich stały się faktem - dodała.

Pielęgniarki domagały się podwyżki do podstawy wynagrodzenia.

- Mówiąc o podstawie wynagrodzenia, mieliśmy na uwadze taki fakt, żeby te podwyżki były na stałe wpisane w pobory pielęgniarskie, żeby ich nie można było zmienić po roku czy po kilku miesiącach - wyjaśniała Dargiewicz i zapewniła, że w obecnym porozumieniu znalazły się takie trwałe zapisy.

Szczegóły w poniedziałek

Zembala dodał, że szczegóły podpisanego porozumienia zostaną ujawnione w poniedziałek 28 września.

- Każda ze stron chciała znaleźć porozumienie i w związku z tym kompromis jest wypracowany ustępstwami z obu stron, ale jednocześnie z wyraźnym rozwiązaniem problemu, który od ponad ośmiu lat nie był w kraju rozwiązany - mówił minister.

- To porozumienie jest najbezpieczniejsze dla chorych, bo poprawia jakość leczenia, jest bezpieczne dla leczonych, bo wzmacnia, czyni stabilnym zawodową pozycję pielęgniarki i położnej, ale także jest ważne dla pracodawców - powiedział Zembala i podkreślił, że porozumienie nie zaburza efektywności medyczno-ekonomicznej pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

PIELĘGNIARKA 2015-10-16 19:34:32

PODWYŻKA 1,32 na godzinę i z czego mamy być zadowolone.

Pielęgniarka 2015-09-28 07:26:08

Jak zwykle dały się nabić w butelkę. 400 zł. ale brutto- ta co zdrowie zjada na nocach haruje 30 lat dostanie najmniej.Jak pięknie brzmi 400!