Minister Zalewska spotka się ze związkowcami. Chodzi o nowelizację Karty Nauczyciela

0 0
Minister Zalewska spotka się ze związkowcami. Chodzi o nowelizację Karty Nauczyciela
Trwają konsultacje społeczne ws. nowelizacji Karty Nauczyciela. /fot. MEN

• W środę (20 stycznia) Anna Zalewska, minister edukacji narodowej spotkała się z przedstawicielami organizacji samorządowych.
• Rozmowy dotyczyły przygotowanej przez resort edukacji nowelizacji Karty Nauczyciela. Projekt przewiduje m.in. likwidację tzw. godzin karcianych oraz zmianę zasad prac komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli.
• W czwartek (21 stycznia) o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela Zalewska rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

– Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała szefowa MEN na środowym (20 stycznia) spotkaniu z samorządowcami. - Rząd i samorządy są partnerami w prawidłowym funkcjonowaniu systemu edukacji. Musimy pamiętać, że w stosunku do szkoły, ucznia i nauczyciela pełnimy służebną funkcję – powiedziała szefowa MEN.

Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedzią minister Zalewskiej, MEN przygotował projekt zmian w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Proponowane regulacje to także wypełnienie zobowiązań premier Beaty Szydło zawartych w wygłoszonym 18 listopada 2015 r. exposé, dotyczących m.in. likwidacji tzw. "godzin karcianych", czyli dwóch godzin w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Spotkanie minister Zalewskiej z samorządowcami. /fot. MEN
Spotkanie minister Zalewskiej z samorządowcami. /fot. MEN

Nowelizacja przewiduje również zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli. Z własnej inicjatywy MEN zaprojektowało również przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty. W nowelizacji zawarto również zmiany przepisów dotyczące rozszerzenia na wszystkich nauczycieli wymogu niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nietoczenia się wobec nich postępowania karnego lub dyscyplinarnego lub postępowania o ubezwłasnowolnienie.

Wychodząc naprzeciw prośbom samorządowców szefowa MEN zapewniła, że wszelkie zmiany w edukacji będą szeroko konsultowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami. – Chcę, abyśmy wspólnie pracowali nad zmianami w edukacji – powiedziała. – Będziemy zmieniać system edukacji w taki sposób, aby żadne dziecko i żaden nauczyciel tych zmian nie odczuł negatywnie – dodała.

W czwartek (21 stycznia) minister edukacji narodowej o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela rozmawiać będzie z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Karta Nauczyciela zabrania przyznania wcześniejszej emerytury starym nauczycielom z powodu utraty zdrowia i zakazu pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy. Bez tego orzeczenia taki stary nauczyciel otrzymałby wcześniejszą emeryturę!! Po 30-dniowej obecności zjawia się w poradni medycyny pracy a tam znienacka otrzymuje takie orzeczenie i z minuty na minutę nie ma pracy ani emerytury na wet po 40 latach pracy!!!
  • Karta Nauczyciela zabraniała przyznania wcześniejszej emerytury starym nauczycielom z powodu utraty zdrowia i zakazu pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy. Bez tego orzeczenia taki stary nauczyciel otrzymałby wcześniejszą emeryturę!! Po 30-dniowej obecności zjawia się w poradni medycyny pracy a tam znienacka otrzymuje takie orzeczenie i z minuty na minutę nie ma pracy ani emerytury nawet po 40 latach pracy!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.