Minister edukacji spotkała się ze związkami ws. oświaty

0 0
Minister edukacji spotkała się ze związkami ws. oświaty
Minister ma zaproponować powołanie ministerialno-związkowych zespołów (Joanna Kluzik-Rostkowska, fot.men.gov.pl)

Trwa spotkanie minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych ws. oświaty. Związki liczą na rozszerzenie tematyki o kwestie dotyczące warunków płacy i pracy nauczycieli.

Minister chce powołania zespołów ministerialno-związkowych

W MEN rozpoczęło się w czwartek (16 lipca) spotkanie minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Minister ma zaproponować im powołanie ministerialno-związkowych zespołów, które wspólnie wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty.

W spotkaniu uczestniczy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oraz wiceprzewodnicząca Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Teresa Misiuk.

Przed wejściem na spotkanie Broniarz i Misiuk w rozmowie z dziennikarzami zwrócili uwagę, że związki zawodowe już kilka miesięcy temu wystąpiły do ministerstwa o merytoryczną rozmowę na tematy ważne dla oświaty i nie doczekały się pozytywnej reakcji ze strony MEN.

Związki chcą rozmawiać o nauczycielach

"Zespoły, o których mówi pani minister, dotyczą rzeczy ważnych, ale nie najważniejszych dla polskiej oświaty" - powiedziała Misiuk. Jak podkreśliła, liczy na rozszerzenie tematyki zespołów o kwestie dotyczące warunków płacy i pracy nauczycieli. Zaznaczyła, że dobre warunki pracy nauczycieli to dobre warunki edukacji uczniów.

Misiuk nie wykluczyła, odejścia od stołu rozmów, jeśli ta tematyka nie zostanie uwzględniona przez resort edukacji.

Z kolei Broniarz poinformował, że Związek przystąpi do prac proponowanych przez Kluzik-Rostkowską. Jednocześnie podkreślił, że ZNP oczekuje od rządu odpowiedzi na postulaty i propozycje przedstawione przez Związek. Przypomniał, że do najważniejszych zalicza zwiększenie finansowania oświaty i podkreślenie edukacji publicznej prowadzonej przez samorządy jako podstawę systemu edukacji w Polsce.

Zespoły mają skupić się na uczniach

W ubiegłym tygodniu Kluzik-Rostkowska w piśmie do szefów związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, zapraszając ich na czwartkowe spotkanie podkreśliła, że z jej licznych rozmów z przedstawicielami związków "wynika potrzeba stworzenia wspólnych zespołów tematycznych, które wypracowałyby propozycje zmian w systemie oświaty".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 60 % jest bardzo proste. - Obowiązkowy wymiar godzin -25, - minimalna ilość uczniów w klasie -10, jeżeli mniej to albo ruchome pensum i płac; w ostateczności łączenie klas na część przedmiotów (w-f, muzyka, informatyka, religia, a może i polowa godzi matematyki i j.polskiego). Co z tego, że będą wtedy zwolnienia, a jak zwalniali tysiące pracowników (stocznie, huty, Radoskór) nikt się nie sprzeciwił. Nauczyciel powinien być opłacany za to, że pracuje a nie za to, że ma etat. Skończyć wreszcie a dodatkami wielskimi (znam szkoły wiejskie w mazowieckim, gdzie do klasy liczą po 4 - 6 uczniów. I nauczyciele tych klas narzekają na nadmiar pracy, kartkówki, klasówki (szczególnie te z w-f). Polska szkoła wymaga gruntownych zmian a KN powinna już dawno wylądować w koszy na śmieci.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.