MEN proponuje utworzenie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

• Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zaprosiła przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych na spotkanie w poniedziałek.
• Ma być ono poświęcone powołaniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.
• Zespół ma zajmować się takimi kwestiami jak wzrost wynagrodzeń nauczycieli, pieniądze na zajęcia dodatkowe, ograniczenie liczby dzieci w klasach, jednoznaczne określenie pensum pedagogów i psychologów czy doskonalenie zawodowe nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN proponuje utworzenie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

7 paź 2016 20:00


Spotkanie ma odbyć się o godz. 11.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Udział w spotkaniu potwierdzili prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz i przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. Także przewodniczący Sekcji Krajowej OświaForum Związków Zawodowychty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa zapowiedział, że oświatowa Solidarność będzie reprezentowana na spotkaniu.

- Jestem przekonany, że gdyby nie zaplanowany na poniedziałek protest pani minister Anna Zalewska nie zaprosiłaby nas w piątek wieczorem na spotkanie w poniedziałek" - powiedział Broniarz.

- Zastanawiam się też dlaczego pani minister mówi, że zaproponuje premier Beacie Szydło powołanie w MEN zespołu, w skład którego wejdą związkowcy i samorządowcy jako organy prowadzące dla szkół. Przecież takie zespoły funkcjonowały przy wszystkich wcześniejszych ministrach edukacji - zaznaczył.

O powołanie zespołu minister w piątek (7.10) wystąpiła do premier Beaty Szydło. Na konferencji prasowej powiedziała, że jest on "konieczny, żeby poważnie rozmawiać o tym wszystkim, co ważne dla nauczyciela".

- Nie tylko o podstawach programowych (…) i podręcznikach, ale o wynagrodzeniach, o tym, jak powinien wyglądać etat, doskonalenie zawodowe nauczycieli, awans zawodowy, dodatki - dodała. W skład zespołu wejść mają: związkowcy, samorządowcy i ministrowie, którzy są organami prowadzącymi dla niektórych szkół.

Przypomniała, że od początku istnienia Rady Dialogu Społecznego wnosiła o powołanie "stolika branżowego" w ministerstwie edukacji, ale do tej pory takie ciało, dyskutujące o wynagrodzeniach nauczycieli, nie powstało, a "tym, który przeciwstawiał się powołaniu takiego stolika branżowego był prezes Broniarz" - powiedziała Zalewska.

Na poniedziałek ZNP zapowiada protest przeciw reformie edukacji. Według Broniarza weźmie w nim udział ok. 25 tys. nauczycieli - członków związku, a także rodzice i samorządowcy.

Od protestu ZNP odcina się oświatowa Solidarność. Proksa podkreślił w piątek, że cieszy się z deklaracji powołania trójstronnego zespołu przy MEN, dlatego też związek nie ogłasza żadnej "akcji protestacyjnej".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.