Maszyniści zapowiadają, że będzie strajk generalny. O co walczą?

0 0
Maszyniści zapowiadają, że będzie strajk generalny. O co walczą?

W Belgii z powodu strajku (1 grudnia br.) trwają zakłócenia w transporcie kolejowym, w tym na trasach z Belgii do Luksemburga i Niemiec. Związki protestują przeciwko reformom zapowiadanym przez nowy rząd w sferze emerytur i świadczeń socjalnych.

Koleje Deutsche Bahn i Thalys odwołały wszystkie połączenia między Belgią a Niemcami, a CFL - między Belgią i Luksemburgiem.

Czytaj też: Pesa rekrutuje pracowników i "wysysa" specjalistów z innych firm

Strajk spowodował także utrudnienia w krajowych połączeniach kolejowych i autobusowych, zwłaszcza w Gandawie, Brugii i Liege. Jest to dotkliwe w skutkach dla dużych zakładów pracy, takich jak mieszczące się w Gandawie fabryki ArcelorMittal i Volvo.

Pociągi Eurostar z Londynu do Brukseli kursują bez przeszkód. Jednak firma ta odwołała już pociągi na 8 i 15 grudnia, kiedy to akcja strajkowa ma objąć Brukselę.

Związki zawodowe ogłosiły strajk, by zaprotestować przeciwko reformom zapowiadanym przez nowy rząd w sferze emerytur i świadczeń socjalnych. Od 24 listopada br. w kolejne poniedziałki odbywają się akcje strajkowe w regionach. 15 grudnia bt. strajk generalny obejmie cały kraj.

Związkowcy sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie będą jak dotąd co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania.

Czytaj też: Paraliż na lotniskach? Piloci Lufthansy znów będą strajkować

Są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.