wnp.pl

Manifestacja pracowników branży stalowej w Brukseli

0 0
Manifestacja pracowników branży stalowej w Brukseli
Manifestacja pracowników branży stalowej, zorganizowały największe centrale związków zawodowych im stowarzyszenia zrzeszające pracodawców. Z całej Europy miało na nią zjechać 5000 osób. (Fot. PTWP)

W poniedziałek (15 lutego) pracownicy branży stalowej mają manifestować w Brukseli. Hutnicy sprzeciwiają się przyznaniu statusu MES Chinom, przekonując że doprowadziłoby to do likwidacji ponad pół miliona pracy w hutnictwie stali i produkcji aluminium w Unii Europejskiej.

Manifestacja pracowników branży stalowej, zorganizowały największe centrale związków zawodowych im stowarzyszenia zrzeszające pracodawców. Z całej Europy miało na nią zjechać 5 tys. osób.

W delegacji z Polski pojechali m.in. pracownicy ArcelorMittal Poland z Geertem Verbeeckiem, dyrektorem generalnym ArcelorMittal Poland i CMC Poland z prezesem spółki Jerzym Koziczem, a także Mirosław Motyka, prezes rady Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Zdaniem przedstawicieli branży bez unijnych instrumentów antydumpingowych, nieuczciwy import przyczyni się do dalszego osłabiania przemysłu w Europie i utraty miejsc pracy, m.in. 330 tys. miejsc pracy w hutnictwie i 250 tys. w produkcji aluminium. Boleśnie przekonała się o tym Wielka Brytania, gdzie latem 2015 zapowiedziano likwidację 6 tys. miejsc pracy w hutnictwie.

Instytut polityki gospodarczej (EPI) przewiduje, że jeśli status gospodarki rynkowej zostanie przyznany Chinom, produkcja w UE zmaleje o 228 miliardów euro lub 2 proc. PKB rocznie. Według EPI, z tego powodu może być zagrożonych od 1,7 do 3,5 miliona miejsc pracy.

Hutnictwo stali i aluminium to branże zagrożone w związku z potencjalnym wzrostem importu wynikającym z istniejącej lub rozwijającej się nadwyżki produkcyjnej w Chinach. Jak podkreślają organizatorzy demonstracji w przeszłości zaobserwowano już angażowanie się Chin w dotowanie przemysłu i eksportowanie nadwyżek produkcyjnych po cenach poniżej kosztów.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.