Manifestacja pracowników branży stalowej w Brukseli

W poniedziałek (15 lutego) pracownicy branży stalowej mają manifestować w Brukseli. Hutnicy sprzeciwiają się przyznaniu statusu MES Chinom, przekonując że doprowadziłoby to do likwidacji ponad pół miliona pracy w hutnictwie stali i produkcji aluminium w Unii Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Manifestacja pracowników branży stalowej w Brukseli

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

15 lut 2016 11:13


Manifestacja pracowników branży stalowej, zorganizowały największe centrale związków zawodowych im stowarzyszenia zrzeszające pracodawców. Z całej Europy miało na nią zjechać 5 tys. osób.

W delegacji z Polski pojechali m.in. pracownicy ArcelorMittal Poland z Geertem Verbeeckiem, dyrektorem generalnym ArcelorMittal Poland i CMC Poland z prezesem spółki Jerzym Koziczem, a także Mirosław Motyka, prezes rady Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej.

Zdaniem przedstawicieli branży bez unijnych instrumentów antydumpingowych, nieuczciwy import przyczyni się do dalszego osłabiania przemysłu w Europie i utraty miejsc pracy, m.in. 330 tys. miejsc pracy w hutnictwie i 250 tys. w produkcji aluminium. Boleśnie przekonała się o tym Wielka Brytania, gdzie latem 2015 zapowiedziano likwidację 6 tys. miejsc pracy w hutnictwie.

Instytut polityki gospodarczej (EPI) przewiduje, że jeśli status gospodarki rynkowej zostanie przyznany Chinom, produkcja w UE zmaleje o 228 miliardów euro lub 2 proc. PKB rocznie. Według EPI, z tego powodu może być zagrożonych od 1,7 do 3,5 miliona miejsc pracy.

Hutnictwo stali i aluminium to branże zagrożone w związku z potencjalnym wzrostem importu wynikającym z istniejącej lub rozwijającej się nadwyżki produkcyjnej w Chinach. Jak podkreślają organizatorzy demonstracji w przeszłości zaobserwowano już angażowanie się Chin w dotowanie przemysłu i eksportowanie nadwyżek produkcyjnych po cenach poniżej kosztów.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.