Lufthansa, strajki: Po trwającym trzy lata sporze jest porozumienie

• We wtorek (5 lipca) Lufthansa i związek zawodowy UFO, zrzeszający personel kabinowy zawarły porozumienie i zakończyły tym samym trwający od trzech lat spór.
• Porozumienie przewiduje m.in. wzrost płacy o 5,5 proc. do 2019 r., a także gwarancje zatrudnienia do 2021 r.
• Pracownicy przystali również na nowe warunki przechodzenia na emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lufthansa, strajki: Po trwającym trzy lata sporze jest porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 lip 2016 17:18


Porozumienie przewiduje stopniowy wzrost wynagrodzeń od stycznia 2016 roku do czerwca 2019 roku o łącznie 5,5 proc. Pierwsza rata podwyżki oraz jednorazowa premia w wysokości 3 tys. euro zostały już wypłacone.

Cała licząca 19 tys. osób grupa zawodowa otrzymała gwarancję zatrudnienia do 2021 roku. Strony zaakceptowały też nowy system emerytalny, w tym także warunki przechodzenia na wcześniejszą emeryturę od 55. roku życia.

Przewoźnik zobowiązał się do dłuższego szkolenia pracowników: zamiast czteromiesięcznego kursu nowi adepci będą musieli zaliczyć 18-miesięczne szkolenia.

Warunkiem wejścia umowy w życie jest pozytywny wynik referendum, które zostanie przeprowadzone wśród związkowców do 10 sierpnia.

Nadal nierozwiązany pozostaje jednak spór Lufthansy z pilotami, którzy strajkowali w minionych czterech latach 13 razy, domagając się wyższych płac i zachowania korzystnego dla nich systemu wcześniejszych emerytur.

Kierownictwo linii liczy na porozumienie do końca lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.