Lufthansa: Kolejne trzy dni strajków

Na 26, 27 i 30 listopada przewidziany jest strajk związku zawodowego personelu kabinowego niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Pracownicy domagają się m.in. wyższych płac i świadczeń emerytalnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lufthansa: Kolejne trzy dni strajków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

23 lis 2015 16:51


Poprzedni, trwający tydzień strajk personelu kabinowego Lufthansy zakończył się 13 listopada. Był dłuższy niż wszystkie wcześniejsze strajki w dziejach flagowego niemieckiego przewoźnika powietrznego. Odwołano wtedy w sumie 4700 lotów.

Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardesy. Obecnie personel firmy ma prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, przy zachowaniu 60 proc. ostatniej pensji, wynoszącej średnio 50 tys. euro rocznie. Spór o umowę zbiorową trwa od prawie dwóch lat.

W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, oferujących luksusowe warunki, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych i ograniczając przywileje pracowników.

W minionych dwóch latach piloci niemieckich linii strajkowali 13 razy, domagając się wyższych płac i zachowania korzystnego dla nich systemu wcześniejszych emerytur. Ostatni strajk we wrześniu został uznany przez sąd pracy Hesji we Frankfurcie nad Menem za nielegalny. Lufthansa szacuje straty akcji protestacyjnych pilotów na kilkaset milionów euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.