Lewiatan: Związkowcy przystawiają rządowi pistolet do głowy

Konfederacja Lewiatan sprzeciwia się poczynaniom związków zawodowych, które trójstronny dialog społeczny chcą zamienić w dwustronne negocjacje i przystawianie rządowi „pistoletu do głowy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Związkowcy przystawiają rządowi pistolet do głowy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 sty 2015 10:19


W przekazanym Pani Premier Ewie Kopacz liście związkowcy postulują m.in. likwidację umów cywilnoprawnych, obniżenie wieku emerytalnego czy cofnięcie zmian w zakresie elastycznego czasu pracy. Szokujący jest przede wszystkim szantaż, do którego posuwają się przedstawiciele związków zawodowych stawiający ultimatum rządowi.

Konfederacja Lewiatan dostrzega w tym złą wolę i nieodpowiedzialne wykorzystanie kalendarza wyborczego oraz nieuzasadnionego - bo kosztownego dla wszystkich Polaków - kompromisu w sprawie zmian w górnictwie dla osiągnięcia partykularnych politycznych celów.

Postulaty związków zawodowych pokazują, jak bardzo ich szefowie nie liczą się z realiami gospodarczymi i społecznymi. Podniesiony wiek emerytalny oznacza wyższe emerytury dla Polaków, elastyczny czas pracy oznacza możliwość zachowania miejsc pracy w okresie dekoniunktury na rynku, a umowy cywilno-prawne, które zostaną od 1 stycznia 2016 roku obligatoryjnie oskładkowane, dają szansę na legalną pracę i dochód kilkuset tysiącom Polaków.

Treść postulatów sprzed 1,5 roku, o których związki zawodowe chcą rozmawiać, była już wielokrotnie poddawana krytyce nie tylko przez przedsiębiorców, ale także inne grupy, dla których stanowią one zagrożenie. Ich wartość i aktualność ulega także szybkiej dewaluacji.

Badania monitorujące wdrożenie elastycznego czasu pracy wskazują, że zagrożenia, którymi straszyli związkowcy, nie ziściły się, a rozwiązania te są pozytywnie oceniane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.

Warto dodać, że 20 stycznia 2015 r. w Ministerstwie Gospodarki obradował zespół do spraw oceny wpływu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy na wzrost gospodarczy i konkurencyjność przedsiębiorstw, omawiano rezultaty wspomnianych badań. Niestety, na spotkaniu pojawił się tylko jeden przedstawiciel związków zawodowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.