wnp.pl

KW: restrukturyzacja do kości, albo upadłość?

0 0
KW: restrukturyzacja do kości, albo upadłość?

Nowy prezes Kompanii Węglowej nie zrobi nic, jeżeli nie przekona górniczych związków do tego, że bez radykalnych działań KW może nie przetrwać. I jeśli nie będzie miał wsparcia ze strony polityków będących u władzy.

Kompania zamierza między innymi sprzedać Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalnię Knurów-Szczygłowice. Bez środków z tej transakcji może być w Kompanii niewesoło.

Do związkowców powoli dociera to, w jakiej sytuacji znalazła się Kompania. I że sama kosmetyka nie pomoże, a tylko odroczy egzekucję.

Coraz częściej słychać, że konieczne będzie odstąpienie od wydobycia w miejscach, gdzie występuje nagromadzenie zagrożeń oraz od lat generowane są straty. Sytuację komplikuje fakt podpisania szóstego lutego porozumienia między zarządem a związkami dotyczącego treści programu restrukturyzacji KW do 2020 roku. To porozumienie już na wstępie wiąże ręce nowemu zarządowi, który powinniśmy poznać w końcu kwietnia.

Bez wdrożenia koniecznych, niepopularnych działań można się spodziewać chęci sprzedaży kolejnych aktywów. Po sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice może dojść do wyprzedaży kolejnych kopalń.

Tyle że zachodzi pytanie, kto miałby je wtedy nabyć. Jastrzębska Spółka Węglowa ma środki na nabycie Knurowa-Szczygłowic, choć z uwagi na sytuację w sektorze stalowym także nie jest teraz krezusem.

Wystarczy wspomnieć, że związkowcy z Solidarności Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydali na ten temat pod koniec stycznia oświadczenie.

- Duże kłopoty finansowe Kompanii Węglowej spowodowały, że chce się ona pozbyć kopalni Knurów-Szczygłowice. W perspektywie dłuższego okresu czasu zakup tej kopalni może być korzystny dla naszej spółki, ale w najbliższych latach niesie dla JSW SA także szereg zagrożeń, które mogą mieć bezpośredni wpływ na sytuację pracowników naszych kopalń. JSW SA posiada jeszcze dość duże środki finansowe, ale praktycznie w całości będą one zagospodarowane na już rozpoczęte inwestycje. Kupno nowej kopalni planuje się z kredytu lub emisji obligacji, a to musi kosztować. Obciążenie wyniku finansowego z tego tytułu może być dla JSW bagażem bardzo trudnym do udźwignięcia. Te wszystkie obciążenia prawdopodobnie znacznie utrudnią w najbliższej przyszłości osiągnięcie zysku netto w JSW SA, a to spowoduje nie tylko brak wypłaty dywidendy z akcji, czy też nagrody z zysku, ale może skutkować ograniczeniem wysokości wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych, nawet takich, jak 14-ta pensja, gdyż w propozycji zarządu nowego ZUZP JSW SA jej wypłata ma być uzależniona od osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego - można przeczytać w oświadczeniu związkowców z JSW.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.