wnp.pl

KW: program restrukturyzacji zostanie złagodzony?

0 0
KW: program restrukturyzacji zostanie złagodzony?

Związkowcy liczą, że zarząd Kompanii Węglowej uwzględni ich postulaty, dzięki czemu program restrukturyzacji spółki do 2020 roku byłby w wersji złagodzonej.

W piątek 31 stycznia rada nadzorcza KW nie odniosła się ostatecznie do programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020. Ma się tym zająć w trakcie kolejnego posiedzenia.

 Dojdzie natomiast w czwartek szóstego lutego do rozmów na temat programu między zarządem spółki a stroną społeczną.

- Zachodzi szansa na zawarcie kompromisu i odstąpienie pracodawcy od tych zapisów, które w największym stopniu zaszkodziłyby pracownikom - zaznacza Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Natomiast przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek mówi wprost: po spotkaniu szóstego lutego oczekujemy zawarcia porozumienia, bo to się wszystkim opłaca.

Z kolei Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce wskazuje, że obydwie strony powinny się dogadać, bo potrafiły przed laty dochodzić do porozumienia w trudniejszych od obecnej sytuacjach.

Podstawą rozmów mają być obszary nie wzbudzające większych kontrowersji, gdzie zarząd i związkowcy mają zbliżone stanowiska.

Natomiast osobno mają być dyskutowane założenia budzące największe kontrowersje.

Przykładowo związki nie godzą się na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, natomiast zarząd KW wskazuje, że jest ona konieczna.

W projekcie porozumienia - w sprawie treści programu restrukturyzacyjnego na lata 2014-2020 - przedstawionym przez związki zawodowe jest między innymi propozycja rezygnacji ze zwolnień wśród pracowników administracji za cenę zawieszenia wypłaty czternastej pensji na trzy lata dla tej grupy pracowników.

Zatrudnieni w administracji mieliby dostać gwarancję pracy na czas zawieszenia wypłaty czternastki.

Natomiast gwarancje dla pozostałych pracowników miałyby zostać wydłużone do 2020 roku. Obecne kończą się w roku 2015.

Przedstawiony plan obejmuje też rezygnację z łączenia administracyjnego kopalń.

W zamian związki mogłyby się zgodzić na alokację pracowników, jednak przeniesienia mogłyby następować jedynie między kopalniami przeznaczonymi wcześniej do połączenia, czyli Bobrek-Centrum oraz Piekary, Bielszowice i Halemba-Wirek oraz Pokój, Brzeszcze i Piast, Marcel oraz Rydułtowy-Anna, a także Chwałowice i Jankowice.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.