Kujawsko-pomorskie związki zawodowe planują protesty

Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPPZ z województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedziały zorganizowanie manifestacji w regionie po zakończeniu czterodniowych protestów, zaplanowanych w dniach 11-14 września w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kujawsko-pomorskie związki zawodowe planują protesty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 wrz 2013 15:30


O przygotowaniach do protestu we wtorek poinformowali na konferencji prasowej przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" Leszek Walczak i przewodniczący OPZZ województwa kujawsko-pomorskiego Harald Matuszewski.

Głównym wydarzeniem akcji w regionie ma być happening "Apel poległych obietnic PO i PSL", którego termin zostanie ustalony po manifestacjach w stolicy.

"Jest wiele obietnic, które zostały złamane lub niedotrzymane. Nam udało się naliczyć 152 takie obietnice zaprezentowane w expose premiera czy w programach PO i PSL. Są to zapowiedzi m.in. wyjścia z procedury nadmiernego deficytu w 2012 r., spadku długu publicznego do 52 proc. w 2012 r., finansowania armii na poziomie natowskim, budowy 100 świetlików - centrów kultury i bibliotek na wzór orlików, i obniżenia stawki VAT do 22 proc." - powiedział Walczak.

Zaznaczył, że oprócz niespełnionych obietnic o charakterze ogólnokrajowym są też obietnice składane przez miejscowych parlamentarzystów, m.in. doprowadzenia do budowy drogi szybkiego ruchu S-5 w regionie.

Związkowcy w czasie akcji protestacyjnej w województwie chcą podnosić też sprawy m.in. braku dostatecznych środków na służbę zdrowia i utrudnionego dostępu do leczenia, edukacji, zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, rozwoju gospodarczego w regionie, infrastruktury kolejowej i drogowej. Zapowiedzieli negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi za te sprawy w regionie, jak i przeprowadzenie akcji ulotkowej.

Czytaj też: Duda: Na protest nie zapraszaliśmy żadnych partii politycznych

Przygotowano ulotki, które prezentują żądania związkowców o charakterze ogólnokrajowym, jak również informacje o pogarszającej się sytuacji i ubóstwie Polaków, a w tym mieszkańców regionu. Wskazano m.in., że w województwie kujawsko-pomorskim jest 17,6 proc. bezrobotnych, a prawie 84 proc. z nich nie ma prawa do zasiłku, w pierwszym półroczu wyrejestrowano 7519 firm, czyli o 15 proc. więcej niż analogicznym okresie 2012 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.