Krótszy okres rozliczeniowy w Yazaki Automotive

Z inicjatywy zakładowej Solidarności okres rozliczeniowy czasu pracy w mikołowskiej spółce Yazaki Automotive Products Poland zostanie skrócony do jednego miesiąca. Zmiana wejdzie w życie z początkiem grudnia i skorzystają na niej nie tylko pracownicy, ale i pracodawca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krótszy okres rozliczeniowy w Yazaki Automotive

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 lis 2015 22:08


Jak informuje Katarzyna Grabowska, przewodnicząca zakładowej Solidarności, dzięki skróceniu okresu rozliczeniowego czasu pracy do jednego miesiąca, pracownicy firmy na bieżąco, wraz z wynagrodzeniem za przepracowany miesiąc, będą otrzymywali dodatki za nadgodziny. Na te pieniądze nie będą musieli czekać przez kilka miesięcy.

Czytaj też: Po raz drugi w tym roku wzrosną pensje w Yazaki Automotive

- Jeżeli okres rozliczeniowy czasu pracy wynosi 4 miesiące, wówczas dodatki za nadgodziny przepracowane we wrześniu ludzie dostają dopiero w styczniu. Po skróceniu tego okresu każdy pracownik będzie widział bezpośredni związek między dodatkową płacą i wyższą wypłatą - mówi Katarzyna Grabowska.

Jej zdaniem na takim rozwiązaniu skorzysta także pracodawca. Z jednej strony uproszczone zostaną księgowe rozliczenia czasu pracy, z drugiej pracownicy produkcyjni będą bardziej zmotywowani do pracy w nadgodzinach i chętniej będą się na nią godzić. - To umożliwi firmie większą elastyczność w realizacji zamówień - zaznacza przewodnicząca.

Pozytywna reakcja firmy

Kwestia skrócenia okresu rozliczeniowego załatwiona została w Yazaki w ciągu miesiąca. Tyle czasu minęło od złożenia wniosku w tej sprawie przez zakładową Solidarność do podpisania porozumienia z przedstawicielami zarządu.

- Pracodawca nie zwlekał i nie przeciągał rozmów, uznał, że jest to korzystne dla pracowników i pozytywnie przychylił się do naszego wniosku - dodaje Katarzyna Grabowska.

Krótszy okres rozliczeniowy

Zmiana zostanie wprowadzona stosownym zapisem do regulaminu pracy. Oznacza ona, że obecnie obowiązujący okres rozliczeniowy czasu pracy obejmujący okres od września do grudnia zostanie skrócony do trzech miesięcy, czyli do listopada, a nowe przepisy wejdą w życie 1 grudnia 2015 roku.

Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie produkuje samochodowe wiązki elektryczne. Firma zatrudnia ok. 1600 pracowników. Do Solidarności należy ponad 660 osób. - Jesteśmy silnym związkiem, co ma ogromne znacznie podczas negocjacji, bo pracodawca liczy się z naszym zdaniem - zaznacza Katarzyna Grabowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.