Kosiniak-Kamysz: sytuacja na rynku pracy wciąż trudna

0 0
Kosiniak-Kamysz: sytuacja na rynku pracy wciąż trudna

Choć w marcu odnotowano spadek bezrobocia, sytuacja na rynku wciąż jest trudna - powiedział w poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podał resort, bezrobocie w marcu spadło do 14,3 proc. z 14,4 proc. w lutym.

"To są pewnie pierwsze jaskółki, które pełnej wiosny jeszcze nie czynią na rynku pracy" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, że ze względu na pogodę w marcu nie mogły ruszyć z impetem prace sezonowe, ale odnotowano jednak spadek stopy bezrobocia, co jest informacją dobrą. "Ale sytuacja na rynku pracy jest trudna, wymaga dalszych działań" - dodał minister.

Spadek bezrobocia o 0,1 pkt proc. Kosiniak-Kamysz ocenił jako minimalny. "Nie ma powodów do nadmiernej satysfakcji - dodał. - To nie jest jeszcze etap, gdzie możemy mówić o odwróceniu tendencji". Podkreślił, że o odwróceniu tendencji na rynku pracy będzie można mówić na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku.

Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że informacje o spadku bezrobocia przynoszą pewną ulgę, ale nie dają powodu do nadmiernego optymizmu. "Widać wyraźnie, że jest to efekt udanej interwencji na rynku pracy" - ocenił Męcina. Ocenił, że w kolejnych miesiącach na spadek bezrobocia będą miały wpływ prace sezonowe.

Jak poinformowało MPiPS, stopa bezrobocia w marcu spadła o 0,1 pkt proc. i wynosi 14,3 proc. "Jest to mniejsza liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy o 20 tys." - powiedział minister. Według danych MPiPS liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu wyniosła 87,4 tys. i wzrosła w porównaniu do lutego o 5,6 proc.

Najbardziej bezrobocie spadło w województwach zachodniopomorskim o 2,3 proc., lubuskim o 1,9 proc. i wielkopolskim o 1,6 proc.

Ministerstwo pracy odnotowało także, w porównaniu z danymi z ubiegłego miesiąca, znaczny spadek liczby bezrobotnych kobiet (o 20,6 tys.; 1,8 proc.), podczas gdy liczba bezrobotnych mężczyzn zmniejszyła się minimalnie (o 0,2 tys. osób; 0,01 proc.).

Pytany, czy rząd rozmawia ze związkowcami ws. postulatów dotyczących zmian w kodeksie pracy i tzw. umów śmieciowych powiedział, że harmonogram rozmów jest opisany w pracach Komisji Trójstronnej. Przypomniał, że w ostatnim czasie tylko na Śląsku odbyło się kilkanaście spotkań m.in. z przedstawicielami ministerstwa pracy.

Pod koniec marca szef Solidarności Piotr Duda oświadczył, że oczekuje, iż rząd do 17 kwietnia przygotuje harmonogram rozmów na temat postulatów związkowców, a jeśli tak się nie stanie, to związek rozpocznie przygotowania do referendum ws. strajku generalnego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.