Kosiniak-Kamysz: Propozycje związkowców warte rozważenia

0 0
Kosiniak-Kamysz: Propozycje związkowców warte rozważenia

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w poniedziałek z szefami central związkowych na pierwszej debacie od czasu wyjścia związkowców z Komisji Trójstronnej. Do komisji w obecnej formule nie wrócimy - zapowiedzieli związkowcy.

Kosiniak-Kamysz zgodził się, że zmiany w formule komisji są potrzebne. Część propozycji związkowców uznał za warte rozważenia, m.in. wzmocnienie struktur regionalnych, ale - jego zdaniem - zmiany powinny być wypracowane na forum komisji.

Debata pod hasłem "Czy związki zawodowe dbają o bezpieczeństwo Polski? Szanse - Bariery - Rzeczywistość" odbyła się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, w ramach "Security Forum". Debaty organizowane w tym cyklu będą poświęcone różnym aspektom bezpieczeństwa państwa - wyjaśnił rektor komendant AON gen. Bogusław Pacek. Pierwsza dotyczyła bezpieczeństwa społecznego i socjalnego.

Szef Solidarności Piotr Duda zwrócił uwagę, że to pierwsza debata ministra ze związkowcami od czasu, gdy w czerwcu opuścili oni Komisję Trójstronną.

Gen. Pacek podkreślił, że minister zabiegał o możliwość tego spotkania. "Minister chciał, żeby się spotkać i ta neutralna formuła jest też w dużym stopniu z inicjatywy pana ministra" - zaznaczył. Kosiniak-Kamysz dodał, że zawsze serdecznie zapraszał związkowców do rozmów i zawsze korzystał z ich zaproszeń.

Związkowcy deklarowali gotowość do dialogu, ale nie na forum komisji.

"Nasz powrót do Komisji Trójstronnej w obecnej formule jest niemożliwy. Ten dialog nie tylko kuleje, ale go kompletnie nie ma" - powiedział Duda. Jego zdaniem obecna sytuacja to pat, z którego nie mogą wyjść.

Przypomniał, że związkowcy przedstawili swoją propozycję nowej formuły dialogu społecznego. Jego zdaniem jak najszybciej trzeba ją przygotować, w przeciwnym razie "sytuacja wymknie się spod kontroli".

"To, że dziś ludzie nie wychodzą na ulicę, to zasługa związków zawodowych, bo to my na siebie bierzemy odium niezadowolenia" - dodał szef Solidarności.

"Związki zostały praktycznie sprowadzone do roli manekinów w Komisji Trójstronnej. (...) Jeśli impas w rozmowach będzie trwał cały czas, dialog będzie się odbywał na ulicy" - dodał przewodniczący FZZ Tadeusz Chwałka.

Także przewodniczący OPZZ Jan Guz ostrzegał, że jeśli nie ma dialogu społecznego, zagrożone będzie bezpieczeństwo - bo gdy nie ma dialogu społecznego, zagrożony jest byt. "Jest zagrożone bezpieczeństwo, bo goły i bosy nie ma nic do stracenia, wyjdzie na ulicę" - mówił Guz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.