Kopalnia Brzeszcze: Porozumienie w kwestiach pracowniczych

W piątek (16 października) przedstawiciele związków zawodowych i grupy Tauron parafowali porozumienie w kwestiach pracowniczych kopalni Brzeszcze po włączeniu jej do grupy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia Brzeszcze: Porozumienie w kwestiach pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 paź 2015 12:04


W czwartek, 15 października grupa Tauron i SRK podały, że uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. W piątek prowadzący negocjacje przedstawiciele Tauronu i związkowcy parafowali porozumienie.

Tę informację potwierdził szef Solidarności w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz.

- Parafowanie nie oznacza jeszcze podpisania porozumienia. To ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Do tego czasu w dalszym ciągu mówimy o projekcie porozumienia, który może się jeszcze zmienić - zaznaczył. Nie chciał zdradzić szczegółów dotychczasowych ustaleń.

Także przedstawiciele Tauronu nie chcą na razie odnosić się do negocjacji ze związkowcami. Informacje na ten temat obiecują w momencie podpisania umowy.

1500 pracowników

Porozumienie ze stroną związkową ma formalnie zawrzeć spółka Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron - taką nazwę będzie nosiła kopalnia w nowej formie. Zgodnie parafowanym dokumentem, zarząd ma kontynuować dotychczas prowadzoną działalność kopalni przy zachowaniu rachunku ekonomicznego.

Według projektu porozumienia część załogi, czyli ok. 1500 pracowników, przejdzie do pracy w nowej spółce, zachowując dotychczasowe uprawnienia. Pracownicy, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu osłonowego do końca roku oraz ci, którzy nabywają uprawnienia emerytalne mają pozostać w strukturach tej części kopalni, która będzie likwidowana przez SRK (Tauron nie nabywa wszystkich aktywów zakładu).

Pracowników przechodzących do nowego podmiotu początkowo będzie obowiązywał dotychczasowy zakładowy układ zbiorowy pracy. Nowy układ ma zostać zawarty nie później niż do końca października 2016 r. Do tego czasu mają też powstać nowe regulaminy - pracy oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W układzie zbiorowym zostaną uzgodnione nowe warunki wynagradzana, premiowania i nagradzania pracowników. W kopalni ma obowiązywać system motywacyjny. Oznacza to, że część wynagrodzenia będzie zależała od wyników spółki, realizacji zadań i efektywności pracowników.

Zgody i zezwolenia

Zgodnie z projektem porozumienia zarząd ma w ciągu trzech miesięcy od nabycia zakładu przedstawić związkowcom plan rzeczowo-finansowy spółki, w którym zostaną ujęte wszelkie niezbędne do funkcjonowania kopalni inwestycje. Zarząd ma także rozważyć opłacalność dodatkowych inwestycji.

Prezes grupy Tauron Jerzy Kurella ocenił w czwartek, że rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron jest bardzo bliskie. Wyraził przekonanie, że dzięki inwestycjom w aktywa wytwórcze w nadchodzących latach własny węgiel kamienny będzie zyskiwał na znaczeniu i pozwoli lepiej zabezpieczyć potrzeby grupy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.