Koniec strajków w Lufthansie. Zarząd dogadał się ze związkowcami

Lufthansa i związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit osiągnęły porozumienie. Co ustalono?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec strajków w Lufthansie. Zarząd dogadał się ze związkowcami

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 mar 2017 15:38


• Jest porozumienie pomiędzy linią lotniczą Lufthansa, a związkiem zawodowym pilotów Vereiningung Cockpit (VC).

• Obie strony zgodziły się na płatności przejściowe, plany emerytalne, umowę ramową dotyczącą warunków zatrudnienia i zbiorowy układ płac dla pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo oraz Germanwings.

• Umowa otwiera perspektywy kariery dla obecnych i przyszłych pilotów.

Po odbyciu rozmów, które miały miejsce 14 marca, Lufthansa i związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit osiągnęły porozumienie dotyczące wszystkich poprzednio nierozwiązanych kwestii dotyczących umów zbiorowych. W oświadczeniu partnerzy negocjacyjni zgodzili się na płatności przejściowe, plany emerytalne, umowę ramową dotyczącą warunków zatrudnienia i zbiorowy układ płac dla pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo oraz Germanwings.

W zamian za redukcję generujących koszty elementów umowy, 325 maszyn będzie obsługiwanych przez załogi objęte aktualnym układem zbiorowym – proces będzie przebiegać stopniowo do 2022 roku. Dzięki temu Lufthansa będzie mogła ponownie zatrudnić w najbliższych latach szkolących się pilotów oraz stworzyć perspektywy rozwoju zawodowego dla obecnych pilotów, w tym wiele stanowisk przyszłych kapitanów.

Konflikt płacowy w Lufthansie trwa od kwietnia 2014 roku. (fot.lufthansa.com) Konflikt płacowy w Lufthansie trwa od kwietnia 2014 roku. (fot.lufthansa.com)

Wzajemna umowa dotycząca powstrzymania się od akcji strajkowych na czas rozmów została już zawarta i zostanie sformalizowana na mocy umowy zbiorowej, która będzie obowiązywać do 2022 roku.

- Dzięki temu oświadczeniu woli osiągnęliśmy wreszcie przełom. To otwarta droga do kompleksowej umowy z Vereinigung Cockpit dotyczącej wszystkich nierozwiązanych dotychczas kwestii zbiorowych. To nie tylko koniec najdłuższej debaty zbiorowej w historii naszej firmy, ale również zrównoważona, trwała umowa, która obowiązując do 2022 roku tworzy przestrzeń i podstawę do stworzenia nowego partnerstwa społecznego z Vereinigung Cockpit – powiedziała dr Bettina Volkens, szefowa działu prawnego i zasobów ludzkich Deutsche Lufthansa AG.

- W drodze do uzyskania takiego rezultatu wszyscy ponieśli ogromne straty, ale w interesie Lufthansy, naszych pracowników, klientów i akcjonariuszy mogę powiedzieć, że było warto. Przed nami dużo pracy, ponieważ chcemy wdrożyć założenia układu zbiorowego tak szybko, jak to możliwe - dodała dr Bettina Volkens.

Przypomnijmy, konflikt płacowy w Lufthansie trwał od kwietnia 2014 roku i wywołał czternaście strajków pilotów. Ostatni z nich odbył się pod koniec listopada 2016 r. i trwał przez łącznie sześć dni, powodując odwołanie około 4450 lotów i zmuszając 525 tys. pasażerów do pozostania na ziemi. Spowodowane listopadowym protestem straty Lufthansa oceniła na około 100 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.