Końcówka roku to czas walki związkowców o podwyżki

0 0
Końcówka roku to czas walki związkowców o podwyżki

W listopadzie walkę o wyższe wynagrodzenia rozpoczęli związkowcy ze spółek chemicznych. W Zakładach Azotowych Puławy wysokość wynagrodzeń już została ustalona. Przerwa świąteczna nie przeszkadza jednak w kolejnych negocjacjach - na 30 grudnia zaplanowano spotkanie w KGHM.

Jak informuje "Parkiet", tuż przed sylwestrem dojdzie jeszcze do spotkania zarządu KGHM z przedstawicielami Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego. Związek - kierowany przez posła Ryszarda Zbrzyznego z SLD - domaga się wzrostu wynagrodzeń przewyższającego wzrost inflacji oraz wypłaty specjalnej premii rekompensującej utracone przychody z tytułu mniejszego od oczekiwanego zysku netto.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", głównym przeciwnikiem w batalii o wyższe pensje w 2014 r. nie będzie rząd, a przedsiębiorcy. - Nasi eksperci oszacowali, że gdyby w ostatnich latach pensje rosły równie szybko jak wydajność, dziś przeciętne wynagrodzenie byłoby o 1000 zł wyższe. To oznacza, że pracownicy mieliby rocznie w kieszeniach o przeszło 200 mld zł więcej - mówił na łamach dziennika Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność.

Związkowcy, przekonując przedsiębiorców do swoich racji, będą posiłkować się ostatnimi danymi OECD, które pokazują, że w 2012 r. wzrost wydajności w Polsce był najwyższy w całej Europie i wyniósł 4,1 proc. - pisze "Rz".

Podwyżki wynegocjowali natomiast już związkowcy z Zakładów Azotowych Puławy (rok obrotowy spółki zakończył się 30 czerwca). Weszły one w życie 1 listopada. Na podwyżki motywacyjne spółka wyda w sumie ponad 8,7 mln zł. Oprócz tego władze Puław zgodziły się na utworzenie funduszu podwyżek regulacyjnych, na który przeznaczą dodatkowo ponad 4,3 mln zł - czytamy w "Parkiecie".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.