Komuda o wyroku TK: To szansa na wzmocnienie związków zawodowych

- To jest sukces związków zawodowych, bo mimo że mają one bardzo złą prasę, to jednak obchodzi je także los osób, które do nich nie należą - tak Łukasz Komuda skomentował wyrok TK ws. udziału pracowników nieetatowych w związkach zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komuda o wyroku TK: To szansa na wzmocnienie związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 cze 2015 13:22


- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący prawa do udziału w związkach zawodowych osób zatrudnionych na "śmieciówkach", daje szansę na wzmocnienie związków i pozycji pracowników w relacjach z pracodawcami - mówi ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda.

Komuda ocenił, że w Polsce reprezentacja pracownicza jest bardzo słaba, jeśli chodzi o udział w debacie czy wpływ na politykę zatrudnienia, i szerzej - gospodarczą.

Czytaj też: Gomułka o wyroku TK: To krok w kierunku ucywilizowania relacji pracownik-pracodawca

"Uzwiązkowienie, w zależności od tego jak się liczy, wynosi od 12 do 15 proc. osób zatrudnionych. To jest jeden z niższych wskaźników w Europie. Zatem możliwość bronienia pracowników przez związki zawodowe jest niewielka. To organizacje pracodawców dzięki bardzo sprawnemu lobbingowi zmieniają nam rzeczywistość gospodarczą" - argumentował Komuda, który jest ekspertem Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Ostatnie zmiany niekorzystne dla pracowników

Jego zdaniem zmiany, które zachodziły w ostatnim ćwierćwieczu na polskim rynku pracy, były niekorzystne dla pracowników. "Większość zmian, które się dokonały w ciągu tych lat, i to według jakich reguł funkcjonuje rynek pracy, to był ukłon wobec tych, którzy zatrudniają, a nie tych, którzy są pracownikami. Skutek jest taki, że nawet Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan nawołuje do tego, żeby coś zrobić ze śmieciówkami, bo to już jest raczej jakaś patologia niż elastyczność rynku pracy" - wskazał Komuda.

Czytaj też: Kaźmierczak o wyroku TK: Do związków zawodowych mają prawo należeć wszyscy pracownicy

Komentując wtorkowe orzeczenie TK, oświadczył: "To jest sukces związków zawodowych, bo mimo że mają one bardzo złą prasę, to jednak obchodzi je także los osób, które do nich nie należą".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.