Kompania Węglowa: wiceminister chce dialogu, związkowcy wypowiedzenia porozumienia

0 0
Kompania Węglowa: wiceminister chce dialogu, związkowcy wypowiedzenia porozumienia
Tobiszowski podkreślił, że prace nad programem naprawczym wymagają dialogu ze związkami (Grzegorz Tobiszowski, fot.PTWP)

• W poniedziałek (1 lutego) odbyło się spotkanie związkowców z zarządem spółki.
• Związkowcy deklarują chęć rozmów, ale liczą, że zarząd spółki wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, zawartego pół roku temu ze związkami.
• Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował, że liczy na dialog ze stroną społeczną.

W rozpoczętych w południe rozmowach związkowców z zarządem spółki wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Ubiegłotygodniowe wypowiedzenie porozumienia z lipca ubiegłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, to jeden z tematów poniedziałkowego (1 lutego) spotkania związkowców z zarządem spółki.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zapowiedział, że najważniejszym obecnie oczekiwaniem związkowców jest wycofanie się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 r. „Jeżeli zarząd się nie wycofa - zobaczymy jakie będzie zdanie właściciela” – dodał Kolorz, nawiązując do obecności wiceministra Tobiszowskiego.

Przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek wyraził nadzieję, że zarząd spółki wykaże się otwartością i przedstawi związkowcom jasną informację o planowanych działaniach – zarówno szczegóły planu techniczno-ekonomicznego spółki i biznesplanu przedstawianego inwestorom Polskiej Grupy Górniczej (ma ona przejąć 11 kopalń KW) jak i np. planowanych działań w sferze redukcji wynagrodzeń górników.

„Gdy poznamy te zamierzenia, będziemy mogli pójść z nimi do załóg. (…). Wtedy nasz suweren, czyli załogi kopalń, będą mogły zdecydować o tym, co dalej robimy – czy będą chciały o to walczyć czy nie” – skomentował Hutek. Jego zdaniem poniedziałkowe spotkanie powinno przynieść odpowiedź na pytanie, czy zarząd KW „nie pospieszył się z wypowiedzeniem porozumienia”.

Przed spotkaniem wiceminister Tobiszowski przypomniał, że najważniejsze założenia programu naprawczego były już przedstawione stronie społecznej, podczas wcześniejszych spotkań z jego udziałem. Tobiszowski podkreślił, że prace nad programem naprawczym wymagają dialogu ze związkami.

„Uważam, że to musi być w dialogu, inaczej sobie nie wyobrażam” – powiedział PAP wiceminister, który jednak nie chciał przed rozmową ze związkami mówić o konkretnych rozwiązaniach. Nie skomentował wypowiedzenia porozumienia przez zarząd Kompanii.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.