Kompania Węglowa: wiceminister chce dialogu, związkowcy wypowiedzenia porozumienia

• W poniedziałek (1 lutego) odbyło się spotkanie związkowców z zarządem spółki.
• Związkowcy deklarują chęć rozmów, ale liczą, że zarząd spółki wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, zawartego pół roku temu ze związkami.
• Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował, że liczy na dialog ze stroną społeczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: wiceminister chce dialogu, związkowcy wypowiedzenia porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 lut 2016 13:32


W rozpoczętych w południe rozmowach związkowców z zarządem spółki wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Ubiegłotygodniowe wypowiedzenie porozumienia z lipca ubiegłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej, to jeden z tematów poniedziałkowego (1 lutego) spotkania związkowców z zarządem spółki.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zapowiedział, że najważniejszym obecnie oczekiwaniem związkowców jest wycofanie się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 r. „Jeżeli zarząd się nie wycofa - zobaczymy jakie będzie zdanie właściciela” – dodał Kolorz, nawiązując do obecności wiceministra Tobiszowskiego.

Przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Bogusław Hutek wyraził nadzieję, że zarząd spółki wykaże się otwartością i przedstawi związkowcom jasną informację o planowanych działaniach – zarówno szczegóły planu techniczno-ekonomicznego spółki i biznesplanu przedstawianego inwestorom Polskiej Grupy Górniczej (ma ona przejąć 11 kopalń KW) jak i np. planowanych działań w sferze redukcji wynagrodzeń górników.

„Gdy poznamy te zamierzenia, będziemy mogli pójść z nimi do załóg. (…). Wtedy nasz suweren, czyli załogi kopalń, będą mogły zdecydować o tym, co dalej robimy – czy będą chciały o to walczyć czy nie” – skomentował Hutek. Jego zdaniem poniedziałkowe spotkanie powinno przynieść odpowiedź na pytanie, czy zarząd KW „nie pospieszył się z wypowiedzeniem porozumienia”.

Przed spotkaniem wiceminister Tobiszowski przypomniał, że najważniejsze założenia programu naprawczego były już przedstawione stronie społecznej, podczas wcześniejszych spotkań z jego udziałem. Tobiszowski podkreślił, że prace nad programem naprawczym wymagają dialogu ze związkami.

„Uważam, że to musi być w dialogu, inaczej sobie nie wyobrażam” – powiedział PAP wiceminister, który jednak nie chciał przed rozmową ze związkami mówić o konkretnych rozwiązaniach. Nie skomentował wypowiedzenia porozumienia przez zarząd Kompanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.