Kompania Węglowa, rozmowy ze związkowcami: Zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia

Zarząd Kompanii Węglowej wycofał się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 roku - dowiedział się nieoficjalnie portal wnp.pl. Rozmowy na temat wypłaty 14-tki odbędą się w czwartek, 11 lutego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, rozmowy ze związkowcami: Zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/WNP.pl

10 lut 2016 16:13


W środę, 10 lutego od godziny dwunastej w siedzibie Kompanii Węglowej przez prawie cztery godziny trwało spotkanie zarządu ze związkami. - W jego trakcie z wielkim mozołem sporządzono oświadczenie stanowiące o tym, że zarząd spółki wycofał się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 roku - mówi portalowi wnp.pl jeden ze związkowców.

Porozumienie to gwarantowało przejście pracowników do Nowej Kompanii Węglowej (Polskiej Grupy Górniczej) na podstawie artykułu 23.1 Kodeksu pracy - z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia przez dwanaście miesięcy. Związkowcy wcześniej zaznaczali, że jeśli zarząd nie wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, to oni nie będą prowadzić rozmów.

Kontynuację rozmów zaplanowano na czwartek, 11 lutego na godzinę dziewiątą rano. Rozmowy mają dotyczyć kwestii wypłaty czternastki. Czternastka za rok 2015 będzie kosztowała Kompanię Węglową 226 mln zł. Zarząd KW chce, żeby została ona rozłożona na raty.

Więcej czytaj na wnp.pl.

- Podczas spotkania przedstawiciele zarządu Kompanii złożyli oświadczenie woli dotyczące wycofania wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca ubiegłego roku - powiedział szef Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała.

Dodał, że umożliwia to kontynuowanie rozmów strony społecznej z zarządem KW.

- Udało się rozbroić minę, przygotowaną przez zarząd Kompanii - ocenił Potyrała. Jego zdaniem środową decyzję zarządu spółki trudno traktować jako sukces związkowców, ponieważ sytuacja jedynie wróciła do stanu sprzed dwóch tygodni. Podobnego zdania jest szef związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek.

- Wypowiedzenie porozumienia było skrajną nieodpowiedzialnością ze strony zarządu Kompanii. Jego wycofanie to powrót do normalności. Tak czy inaczej czeka nas negocjowanie nowego układu zbiorowego. Dzięki porozumieniu będzie to możliwe w warunkach spokoju społecznego, a górnicy nie będą musieli obawiać się, że z dnia na dzień warunki ich wynagradzania zostaną zmienione - skomentował Ziętek.

Zarząd wycofał się z wypowiedzenia

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że zarząd wycofał się w środę z wypowiedzenia porozumienia, nie chciał jednak mówić o motywach takiej decyzji. Podkreślił, że zarząd prowadzi bezpośrednie rozmowy ze związkami i liczy na rozstrzygnięcie wszystkich spornych kwestii w dialogu ze stroną społeczną.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.