Kompania Węglowa, negocjacje: Związki konsultują treść projektu. Podpiszą porozumienie?

• Związkowcy z Kompanii Węglowej (KW) przedstawili górnikom projekt porozumienia.
• Poprzedza ono przekazanie kopalń i zakładów Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• Lider związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek ocenia, że porozumienie powinno być podpisane 19 kwietnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, negocjacje: Związki konsultują treść projektu. Podpiszą porozumienie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 kwi 2016 13:05


Z negocjowanego w minioną sobotę (16 kwietnia) przez kilkanaście godzin projektu wynika, iż najważniejszym ustępstwem strony społecznej jest zgoda na zawieszenie wypłat nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) w latach 2017-2018 (należnej górnikom za lata 2016-2017). Wszystkie inne dodatkowe świadczenia, oraz wysokość wynagrodzeń, mają być utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 r. - do tego czasu powinien powstać nowy układ zbiorowy pracy w firmie.

W poniedziałek (18 kwietnia) od rana związkowcy organizują w kopalniach Kompanii tzw. masówki, podczas których informują załogi o szczegółach projektu porozumienia i pytają o ich opinię. Spotkania będą odbywać się przed każdą kolejną zmianą, a ostatnie masówki zaplanowano na wtorek rano; również tego dnia ma dojść do kolejnego spotkania związków z zarządem Kompanii oraz ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim w sprawie podpisania porozumienia.

"Masówki przebiegają bardzo spokojnie; załogi podchodzą do tego rozważnie, z pełną powagą i zrozumieniem sytuacji oraz świadomością, że stawką jest utrzymanie miejsc pracy" - ocenił Ziętek, według którego nie ma potrzeby przeprowadzania w tej sprawie referendum wśród górników. Jego zdaniem we wtorek związki powinny podpisać porozumienie, co otworzy drogę do powstania z początkiem maja Polskiej Grupy Górniczej.

"To porozumienie nie jest idealne, ale na pewno daleko lepsze niż mogliśmy oczekiwać przystępując do rozmów. Zawieszenie czternastki jest dotkliwe dla górników, ale zależało nam przede wszystkim na tym, żeby postała stabilna konstrukcja - by za pół roku czy rok znów nie pojawiły się pytania, co jeszcze należy obciąć, żeby firma przetrwała" - skomentował lider Sierpnia 80.

Czytaj też: Ziętek: W Kompanii Węglowej można znaleźć oszczędności

Zarząd Kompanii proponował początkowo zawieszenie wypłat "czternastki" oraz deputatu węglowego na trzy lata. Kolejną propozycją było także ograniczenie wypłat premii barbórkowej, jednak wypłata i wysokość świadczeń miały być powiązane z wynikami poszczególnych kopalń. Związkowcy nie godzili się na te propozycje i naciskali, by zarząd szukał oszczędności poza sferą wynagrodzeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.