Kompania Węglowa, negocjacje: Porozumienia nie będzie? Związek Kadra jest przeciw

• Górnicy z Kompanii Węglowej poznali projekt porozumienia, poprzedzającego przekazanie kopalń do Polskiej Grupy Górniczej.
• Minister energii zaapelował o akceptację porozumienia.
• Sprzeciwia się temu związek Kadra - jeden z 13 uczestniczących w negocjacjach.
• Aby porozumienie weszło w życie, muszą podpisać je wszystkie działające w Kompanii centrale związkowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa, negocjacje: Porozumienia nie będzie? Związek Kadra jest przeciw

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 kwi 2016 16:55


Kolejne spotkanie w tej sprawie i - jeżeli ostatecznie będzie zgoda wszystkich związków - podpisanie porozumienia zaplanowano na wtorkowe (19 kwietnia) popołudnie. Ma w nim wziąć udział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Wynegocjowany w minioną sobotę projekt zakłada m.in. zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji na dwa lata, przyspieszenie łączenia wybranych kopalń, dobrowolne skorzystanie przez 3,8-4 tys. osób z osłon socjalnych oraz wynegocjowanie nowego układu zbiorowego pracy do 1 stycznia 2018 r. - do tego czasu mają obowiązywać dotychczasowe regulacje pracownicze.

Aby porozumienie weszło w życie, muszą podpisać je wszystkie działające w Kompanii centrale związkowe, będące stronami wcześniejszych porozumień; w innym wypadku porozumienia nie będzie, a tym samym PGG nie powstanie od 1 maja. Swój sprzeciw wobec porozumienia w wynegocjowanej formie zgłosił w poniedziałek (18 kwietnia) związek Kadra, publikując projekt swojego stanowiska w tej sprawie. To jak dotąd jedyny związek, który publicznie ogłosił swoje negatywne stanowisko.

"Międzyzakładowy Związek Zawodowy Kadra Górnictwo nie widzi możliwości podpisania Porozumienia przedstawionego stronie społecznej w dniu 16 kwietnia 2016 r. Realizację zapisów porozumienia oceniamy jako początek likwidacji Kompanii Węglowej. Wyrażenie zgody na odejście z naszego przedsiębiorstwa około 5 tys. pracowników w krótkim czasie, przy obecnych brakach w zatrudnieniu, jest zgodą na zaprzestanie jego działalności" - czytamy w stanowisku.

Związkowcy z Kadry uważają, że podpisanie porozumienia jest na związkowcach wymuszane, aby umożliwić wykonanie biznesplanu spółki, co - według związku - jest niemożliwe. "Niedoinwestowane kopalnie, pozbawione pracowników, nie wydobędą planowanych 28 mln ton węgla. Przy zaproponowanych rozwiązaniach nie ma szans na założone w biznesplanie przychody" - napisali związkowcy, według których fundusz płac nie może być "podstawowym źródłem oszczędności", a zawieszenie wypłat "czternastki" może być wstępem do dalszych ograniczeń płacowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.