Kompania Węglowa, negocjacje: Minister energii i zarząd apelują o przyjęcie porozumienia

0 0
Kompania Węglowa, negocjacje: Minister energii i zarząd apelują o przyjęcie porozumienia
Do górników KW trafił list, podpisany przez wiceministra Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Zaapelowali w nim do górników, by zaakceptowali projekt porozumienia (Krzysztof Tchórzewski, fot. PTWP)

• Związkowcy z Kompanii Węglowej przedstawili pracownikom projekt porozumienia, poprzedzającego przekazanie kopalń i zakładów Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• Zarząd spółki i szefowie Ministerstwa Energii zaapelowali do górników o akceptację porozumienia.

Wynegocjowany w minioną sobotę (16 kwietnia) projekt zakłada m.in. zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji na dwa lata, przyspieszenie łączenia wybranych kopalń, dobrowolne skorzystanie przez 3,8-4 tys. osób z osłon socjalnych oraz wynegocjowanie nowego układu zbiorowego do 1 stycznia 2018 r. - do tego czasu mają obowiązywać dotychczasowe regulacje pracownicze.

"Wydaje mi się, że to jest bardzo dobry dokument; trudny, ale naprawdę rokujący nadzieję na to, że PGG powstanie i będzie efektywna. Mam nadzieję, że jutro strona społeczna potwierdzi te ustalenia i czekam na rezultaty dzisiejszych konsultacji" - powiedział w poniedziałek (18 kwietnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, nawiązując do odbywających się w poniedziałek w kopalniach masówek, podczas których związki przedstawiają projekt górnikom.

"Obecny rząd realnie chce ratować kopalnie. Faktycznie dziś ratujemy miejsca pracy i funkcjonowanie grupy górniczej (). Celem jest, aby PGG była przedsięwzięciem biznesowym, utrzymała miejsca pracy oraz utrzymała swoją pozycję jako spółka wydobywcza" - dodał wiceminister, według którego doprowadzenie do rentowności PGG spowoduje, iż w przyszłości nie trzeba będzie wracać do stołu negocjacyjnego, by zaradzić kolejnemu kryzysowi.

"Zależy nam, żebyśmy jak najszybciej zbudowali efektywną, dobrze zarządzaną spółkę" - mówił Tobiszowski, wskazując, że w projekcie porozumienia wskazano - oprócz oszczędności - także działania organizacyjne, jak przyspieszenie łączenia kopalń. Również ok. 600 pracowników KW, którzy mają już uprawnienia emerytalne, ma z nich skorzystać. Wiceminister przypomniał, że KW ma ok. 8 mld zł długu, z czego 1,5 mld zł wobec instytucji finansowych - jedna trzecia tej ostatniej kwoty ma być zamieniona na udziały banków w PGG.

W poniedziałek do górników Kompanii trafił list, podpisany przez wiceministra Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Zaapelowali w nim do górników, by zaakceptowali wynegocjowany w sobotę projekt porozumienia. "Od waszej decyzji, waszego zrozumienia i przychylności będzie zależało uratowanie górnictwa" - napisali szefowie resortu energii do górników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Dać górnikom szansę na przejęcie pracownicze, czyli spółki pracownicze, a sami zredukują etaty i dostosują się do potrzeb. Jak sami będą szukać rynków zbytu i wypracują wyniki, to będą szukać oszczędności. Bo na razie menedżerowi ich robią w bambuko i ciągną jak mogą dotacje z państwa- podatnika.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.