wnp.pl

Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

0 0
Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi
Związkowcy zdają sobie sprawę z tego, że brak podpisania porozumienia mógłby się zakończyć upadkiem Kompanii (fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• Wreszcie podpisano porozumienie w Kompanii Węglowej.
• Przedstawiciele strony społecznej wskazują, że to trudne, ale dobre porozumienie.
• Skończyło się tylko na zawieszeniu 14. pensji.

- W porównaniu do tego, co oferowano nam miesiąc temu, zdołaliśmy uzyskać satysfakcjonujący kompromis - zaznacza lider jednego ze związków zawodowych. - Skończyło się na zawieszeniu 14. pensji, choć początkowo chciano zabrać górnikom o wiele więcej. My swoje zrobiliśmy, a jeśli chodzi o powołanie Polskiej Grupy Górniczej, to teraz czas na wypełnienie zapowiedzi przez inwestorów.

Projekt porozumienia zakłada między innymi zawieszenie wypłat czternastej pensji za lata 2016-2017.

Natomiast wszelkie inne dodatkowe świadczenia, oraz wysokość wynagrodzeń, mają zostać utrzymane przynajmniej do 1 stycznia 2018 roku. Do tego czasu powinien zostać wypracowany nowy układ zbiorowy pracy.

W trakcie masówek informacyjnych załogi ze spokojem podchodziły do projektu porozumienia, zdając sobie sprawę z niezwykle trudnej sytuacji na rynku węgla, w tym z niskich cen surowca.

Masówki, które przeprowadzono w poniedziałek 18 kwietnia w kopalniach Kompanii Węglowej miały bardzo spokojny i pełen zrozumienia przebieg - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Oczywiście górnicy nie są zadowoleni - i trudno im się dziwić - z zawieszenia czternastki na dwa lata. Ale rozumieją powagę sytuacji i wiedzą, że ryzyko było zbyt wielkie. Dlatego ze spokojem przyjmowali efekty negocjacji - podkreślił Bogusław Ziętek.

W lutym br. górnicy otrzymali 30 proc. czternastki za 2015 rok, a w czerwcu mają otrzymać pozostałe 70 proc.

Projekt porozumienia zawiera też m.in. przedłużenie obowiązywania gwarancji pracowniczych w nowej firmie. Zgodnie z ustaleniami górnicy przechodzący z KW do PGG na podstawie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, mieli zachować wynagrodzenia i inne świadczenia w niezmienionej formie przez kolejny rok, a zatem do maja 2017 roku, jeśli PGG wystartowałaby z początkiem maja br.

Gwarancje mają jednak zostać przedłużone do końca 2017 roku. W tym czasie ma zostać wypracowany nowy układ zbiorowy pracy, a negocjacje w tym zakresie - jak zapisano - mają zostać rozpoczęte w trybie natychmiastowym.

W projekcie porozumienia strony deklarują, że będą współpracować w zakresie zawarcia porozumienia dotyczącego uproszczenia i ujednolicenia systemu wynagradzania w przedsiębiorstwie, jak również ustalenia zasad motywacyjnych.

Cały artykuł czytaj tutaj

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.