wnp.pl

Kompania Węglowa: możliwa alokacja pracowników i sprzętu

0 0
Kompania Węglowa: możliwa alokacja pracowników i sprzętu

- Do połowy czerwca programy restrukturyzacyjne mają być przygotowane, w grę wchodzi alokacja pracowników oraz majątku - mówi portalowi wnp.pl Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Trudno, by zarząd Kompanii czekał z założonymi rękoma. Trzeba zwiększać efektywność i redukować koszty. Przykładem udanych działań restrukturyzacyjnych jest kopalnia Bolesław Śmiały.

W kopalniach Kompanii Węglowej nie ma mowy o zwolnieniach, natomiast może dojść do alokacji pracowników i maszynW kopalni Piekary zatrudnionych jest ok. 2,7 tys. osób, natomiast w kopalni Brzeszcze ok. 3 tys. pracowników.

Już wcześniej prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska wskazywała, że Kompania nie planuje likwidacji kopalń. Chyba, że dojdzie do sczerpania się złoża.

Planowana restrukturyzacja doprowadzi do alokacji części pracowników na inne kopalnie. Także maszyny i urządzenia mogą być przenoszone z kopalń restrukturyzowanych do innych.

Programy naprawcze są już realizowane w kopalniach Rydułtowy-Anna, Sośnica-Makoszowy czy Halemba-Wirek. Przynoszą one dobre rezultaty.

Dyrektorzy kopalń Brzeszcze i Piekary mają do 16 czerwca przedstawić zarządowi KW programy restrukturyzacji. Mają one m.in. zawierać propozycje alokacji części załogi i majątku do innych kopalń.

- Następnie te programy będą poddane dyskusji - zaznacza Zbigniew Madej.

Planom dotyczącym restrukturyzacji kopalń bacznie przyglądają się górnicze związki zawodowe.

- Póki restrukturyzacja nie zamieni się w likwidację i póki trwają konsultacje społeczne, można powiedzieć, że takie działania są dla nas warunkowo do zaakceptowania - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Natomiast trzeba mieć rękę na pulsie, żeby sprawy nie wymknęły się nagle spod kontroli. I żeby nie okazało się, że jednak zamiast restrukturyzacji mamy likwidację. O tych sprawach będziemy też rozmawiać czwartego czerwca w trakcie najbliższego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Nie chciałbym, by lato w tym roku było wyjątkowo gorące. Najważniejsze, by nie doszło do pochopnych decyzji wywołujących niepokoje społeczne - zaznacza Czerkawski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.