Kolejarze przed siedzibą PKP w Warszawie

We wtorek (24 marca) przed budynkiem PKP w Warszawie pikietowało - według służb porządkowych - około 900 kolejarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolejarze przed siedzibą PKP w Warszawie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 mar 2015 18:38


"Tu są kolejarze, którzy walczą o miejsca pracy, o swoje zakłady o to żeby na kolei się pracowało bezpiecznie i godnie. Żądamy godnej pracy i godnej płacy a nie likwidacji kolei" - mówił przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność Henryk Grymel.

Dodał, że od kilku lat związki domagają się rozmów w sprawie problemów kolei. "Polska to taki dziwny kraj, w którym trzeba robić pikiety, manifestacje i w końcu trzeba będzie zrobić strajk, żeby usiąść do stołu i zacząć rozmawiać. Dlatego po raz kolejny pikietujemy, ale mamy nadzieję, że będzie to po raz ostatni. Albo siadamy do rozmów i rozmawiamy o sprawach kolei albo strajkujemy" - powiedział Grymel.

Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek podkreślił, że nie ma żadnych rozmów z kolejarzami. "Zebraliśmy się tutaj, bo my w dalszym ciągu musimy się wstydzić, za to, że jesteśmy kolejarzami, bo zarządzają nami nieudacznicy, którzy chcą doprowadzić do ruiny polską kolej. To jest kolejna pikieta kolejarzy, bo nie ma żadnych rozmów z nami - ostatnie spotkanie z minister infrastruktury i rozwoju było w lutym ubiegłego roku" - mówił Miętek.

Kolejarze skierowali petycję do minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak "za pośrednictwem prezesa PKP S.A. Jakuba Karnowskiego".

Jak napisali "związki zawodowe protestują przeciwko polityce rządu i zarządów spółek kolejowych prowadzącej do patologii w systemie funkcjonowania kolei, a także zmierzającej do likwidacji zakładów pracy (tzw. łączenie) i centralizacji zarządzania w spółkach kolejowych". Ich zdaniem działania takie prowadzą do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, ograniczenia roli transportu kolejowego a w konsekwencji do "utraty setek miejsc pracy".

Związkowcy w petycji wymienili 15 postulatów, których realizacji się domagają. Kolejarze żądają m.in. zaprzestania prywatyzacji spółek PKP Energetyka, TK Telekom, PKP Informatyka, przestrzegania porozumień w sprawie zawierania Paktów Gwarancji Pracowniczych przed prywatyzacją spółek kolejowych. Sprzeciwiają się łączeniu zakładów linii kolejowych i wdrażania zarządzania pionowego połączonego z centralizacją wszystkich zadań spółki PKP PLK SA.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.