JSW: Związkowcy znów nie przystąpili do rozmów z zarządem

0 0
JSW: Związkowcy znów nie przystąpili do rozmów z zarządem
Nie ma porozumienia między związkowcami, a zarządem JSW /fot. jsw

Kłopoty w górnictwie na Śląsku nie dotyczą tylko Kompanii Węglowej. Pogarsza się również sytuacja w JSW. - To nie jest czas na obrażanie się. Trzeba działać. Zarząd nie może czekać w nieskończoność - mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wczoraj (13 stycznia) związki zawodowe działające w JSW powołały Komitet Protestacyjno-Strajkowy, natomiast prezes JSW wysłał związkowcom projekt porozumienia i zaproszenie do rozmów na dziś (14 stycznia, na godz. 13:00).

Związkowcy poinformowali jednak, że do nich nie przystąpią. To kolejna próba spotkania zakończona fiaskiem.

Tymczasem już w listopadzie ubiegłego roku prezes Zagórowski napisał list do pracowników, w którym ostrzegał, że sytuacja w spółce jest poważna.

- W najbliższym czasie możliwe, że będziemy zmuszeni podejmować trudne decyzje, ale jeśli tak będzie, będziemy to robić przy zachowaniu gwarancji zatrudnienia - pisał wówczas w liście prezes spółki.

Uprzedzał również, że niezrealizowane lub zawieszone mogą zostać niektóre przywileje i świadczenia okołopłacowe oraz, że można się spodziewać zatrzymania stawek płacy zasadniczej na poziomie roku 2014. Ten scenariusz zaczyna się realizować.

- Zrównoważenie przychodów i kosztów to główny cel na ten rok. Nie jest to łatwe, bo niemal wszystkie rezerwy wyczerpaliśmy, zrobiliśmy wszystko, co było można. Musimy wejść w obszar kosztów pracy i zrobić pewne oszczędności. Musimy ten plan zrealizować, bo nie ma wyjścia - powiedział niedawno PAP Zagórowski.

W ramach rozwiązań mających poprawić płynność finansową firmy i obniżyć koszty pracy, zarząd spółki proponuje m.in. rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej, tzw. 14. pensji za rok 2014, a także uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy.

W ramach oszczędności zarząd chce również obniżyć wymiar deputatu węglowego, zlikwidować dopłaty do przewozów pracowniczych, a także zaprzestać wypłacania dodatku do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Spółka planuje również wdrożenie 6-dniowego tygodnia pracy kopalni, przy równoczesnym 5-dniowym tygodniu pracy pracownika. Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia, zarząd chce utrzymać stawki płac zasadniczych w 2015 r. na poziomie z roku ubiegłego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.