Jest porozumienie w Alstom Konstal. Zwolnień nie będzie, wręcz przeciwnie

• W maju związkowcy z zakładu Alstom Konstal w Chorzowie (woj. śląskie) ogłosili, że ponad 80 pracowników chorzowskiego zakładu oraz nawet 340 pracowników spółek świadczących usługi na jego rzecz może stracić pracę.
• Tak się jednak nie stanie. We wtorek (5 lipca) śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, że udało się podpisać porozumienie z pracodawcą.
• Co więcej, Radosław Banach, prezes Alstom Konstal, zapewnia, że zatrudnienie w firmie wzrośnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest porozumienie w Alstom Konstal. Zwolnień nie będzie, wręcz przeciwnie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 lip 2016 15:49


W zakładzie Alstom Konstal w Chorzowie, gdzie powstają m.in. wagony metra, nie będzie zwolnień, miejsca pracy zostaną utrzymane, a pracownicy nie stracą na wynagrodzeniach - wynika z porozumienia zawartego między pracodawcą a działającymi w firmie związkami.

O zawarciu porozumienia poinformowała we wtorek (5 lipca) śląsko-dąbrowska Solidarność. W maju związkowcy ogłosili, że ponad 80 pracowników chorzowskiego zakładu oraz nawet 340 pracowników spółek świadczących usługi na jego rzecz może stracić pracę. Spółka zaprzeczała wówczas, by były takie plany. Prowadzone były rozmowy ze związkami.

O całej sprawie pisaliśmy również tutaj.

- Po blisko dwóch miesiącach bardzo trudnych negocjacji udało nam się podpisać porozumienie gwarantujące pracownikom pracę w okresie obniżonej produkcji i zabezpieczające wysokość ich wynagrodzeń - poinformował Karol Puszczyk, szef zakładowej Solidarności.

Komentując porozumienie ze związkami, Radosław Banach, prezes Alstom Konstal przypomniał, że już w maju spółka informowała, iż nie było planów zwolnień grupowych w Alstom Konstal. - Co więcej, obecnie rozwijamy w Chorzowie centrum inżynieryjne, w którym planujemy zwiększyć zatrudnienie o kilkadziesiąt osób - dodał prezes.

Jak podali związkowcy, w porozumieniu ustalono, że możliwe będzie przenoszenie pracowników między stanowiskami, po konsultacjach przedstawicieli zarządu ze związkami zawodowymi. Spotkania konsultacyjne mają odbywać się raz w tygodniu. Uzgodniono też - według informacji związków - że wynagrodzenia pracowników Alstom Konstal wzrosną o 100 zł brutto. Wyższe wynagrodzenia zostaną naliczone pracownikom już za czerwiec, natomiast za kwiecień i maj załoga otrzyma jednorazowe wyrównanie w wysokości 200 zł brutto.

Koncern Alstom produkuje m.in. tabor szynowy: tramwaje, wagony metra oraz pociągi. Jesienią ubiegłego roku zakład w Chorzowie rozpoczął produkcję składów metra dla Rijadu w Arabii Saudyjskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zwolniony 2016-07-06 20:39:40

kij z taką robotą, uciekam do niemiec