Jest porozumienie płacowe w Tauronie Ciepło

Od 1 maja br. wzrosną płace zasadnicze w spółce Tauron Ciepło. Miesięczne zarobki pracowników będę wyższe średnio o 88,76 zł brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest porozumienie płacowe w Tauronie Ciepło

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 kwi 2016 12:51


Jednocześnie wraz z wypłatą za kwiecień pracownicy otrzymają jednorazową premię jako wyrównanie podwyżek za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia tego roku. Wysokość i sposób wypłaty tych podwyżek reguluje porozumienie płacowe zawarte 4 kwietnia pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem firmy.

– Długo czekaliśmy na to porozumienie i cieszymy się, że końcu zostało podpisane. Dla nas szczególnie ważne jest to, że w dokumencie zawarty został zapis dotyczący wyrównania podwyżek od 1 stycznia w formie jednorazowej premii – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

Ustalenia w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń w spółkach zależnych grupy Tauron zawarte zostały w listopadzie ubiegłego roku, jednak negocjacje w sprawie podwyżek w Tauron Ciepło się przeciągały. 

– Po dwóch latach oczekiwania wreszcie podpisaliśmy porozumienie dotyczące bonów na posiłku profilaktyczne dla pracowników. W końcu, po roku czekania podpisaliśmy też porozumienie dotyczące zasad funkcjonowania społecznych inspektorów pracy – wylicza Tadeusz Nowak.

Nie tylko podwyżki

Nowak dodaje, że w odpowiedzi na wystąpienie Solidarności zarząd zadeklarował, iż rozważy możliwość zwiększania odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tak, aby objąć nim również emerytowanych pracowników spółki. Kierownictwo firmy pozytywnie odpowiedziało też na apel związku dotyczący rozważenia utrzymania działalności zakładowej przychodni, którą pierwotnie planowano zlikwidować po 30 czerwca tego roku.

Spółka Tauron Ciepło zatrudnia około 1 650 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Tychy, EC Bielsko-Biała oraz EC Kamienna Góra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.