wnp.pl

Jerzy Markowski: Związkowcy górniczy żyją w innym świecie

0 0
Jerzy Markowski: Związkowcy górniczy żyją w innym świecie

- Opór związkowców może skończyć się tym, że kopalnie same się zwiną za sprawą pełnych zwałowisk niesprzedawalnego węgla - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Co Pan sądzi o założeniach programu naprawczego Kompanii Węglowej na lata 2014-2020?

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki: - Skala propozycji przedstawionych przez zarząd Kompanii Węglowej w programie naprawczym na lata 2014-2020 jest najlepszym dowodem na to, jaka jest faktycznie sytuacja spółki. I jednocześnie wskazuje na poziom determinacji zarządu.

Natomiast niektóre z tych propozycji idą absolutnie naprzeciw intencjom premiera Donalda Tuska, dla którego celem nadrzędnym wydaje się być spokój społeczny. A tę sferę najskuteczniej mogą zburzyć wszelkiego rodzaju obniżki wynagrodzeń i odbieranie świadczeń.

Bowiem na przykład eliminując deputaty węglowe emerytom skutecznie poirytuje elektorat emerycki. Natomiast odbierając czternastą pensję jeszcze skuteczniej poirytuje elektorat aktualnie zatrudniony.

Chociaż muszę przyznać, że nie wiedziałem, jaka jest skala różnego rodzaju świadczeń, które weszły w życie w okresie największej koniunktury w górnictwie. Niektóre z nich są absolutnie dziwaczne, niektóre nazwałbym nawet upokarzającymi. Weźmy choćby sławetne ołówkowe. Oczywiście ich odebranie wzburzy załogi górnicze tak samo, jak odebranie świadczeń absolutnie należnych.

Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd Kompanii Węglowej musi się kierować odpowiedzialnością za spółkę, a nie atmosferą polityczną.

Górnicze związki mocno skrytykowały założenia programu naprawczego KW.

- Opór związkowców może skończyć się tym, że kopalnie same się zwiną za sprawą pełnych zwałowisk niesprzedawalnego węgla. Odnoszę wrażenie, że związkowcy górniczy żyją w innym świecie. Uskrzydleni bliskością kontaktu z premierem Tuskiem nabierają przeświadczenia o swojej nieomylności.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.